Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Cofasz licznik kilometrów? Czeka Cię kara!

Brak oceny

We wtorek, 18 września 2018, Rada Ministrów przyjęła zmiany przepisów proponowane przez Ministra Sprawiedliwości, a dotyczące kar za cofanie licznika kilometrów. Nowelizacja ustawy przyjmuje karę od 3 miesięcy do 5 lat więzienia za "przekręcenie" licznika. Od kiedy?

Kara za cofanie licznika

Niemiec płakał jak sprzedawał?

Zapewne zdecydowana większość osób, które miały okazję kupić samochód z rynku wtórnego, zastanawiała się jak bardzo handlarz cofnął licznik. Od lat samochody sprowadzane z za granicy, dziwnym trafem "młodnieją" na polskiej ziemi. Dzieje się to z prostych przyczyn: Polak lubi być okłamywany lub chce wierzyć, że za relatywnie małe pieniądze kupił perełkę motoryzacyjną. Często możesz wykryć stereotyp Polaka - cwaniaka. Chwali się taki przed rodziną, że taaaaaaką okazję wychwycił, albo wykazał się niesamowitą inteligencją, pomysłowością i werwą w negocjacjach cenowych, że okpił poczciwego Mirka Handlarza. Prawda nie jest jednak taka barwna jak opowieści naszego Janusza. Praktyki cofania liczników są zakazane i karane za granicą, a w Polsce jest na to ciche przyzwolenie. Nie ma kar. Obecnie właściciel pojazdu może cofnąć licznik. Nie jest to czyn zabroniony, musi on jednak poinformować przyszłego nabywcę w momencie sprzedaży o przeprowadzonej korekcie licznika.

Do 3 lat więzienia za cofanie licznika

Ma się to jednak zmienić. Jak zapowiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, jego projekt zmian ma na celu wyeliminowanie do minimum przypadków, których dokonują samochodowi oszuści, a za które płacą i przepłacają uczciwi kupujący. Przyjęte zmiany projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy Kodeks karny, zakładają, że za każde cofanie licznika będzie groziła kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy nawet do pięciu lat. Odpowiedzialność za popełnione oszustwo ponosić ma zarówno osoba, która je zleca, jak również wykonawca nielegalnej czynności. Dla przykładu dziś można się spotkać ze specyficzną usługą serwisową polegającą na cofaniu licznika.

Stan licznika w CEPiK

Na chwilę obecną stacje kontroli pojazdów mają obowiązek przekazywać do CEPiKu stan licznika odczytany w trakcie przeprowadzanego obowiązkowego badania technicznego pojazdu. Zmiany w przepisach zakładają dwie dodatkowe sytuacje, kiedy stan licznika będzie zapisany:

  1. Odczyt podczas wymiany licznika - SKP będą zobligowane do przekazywania informacji o wymianie licznika danego pojazdu oraz jego przebiegu w chwili przeprowadzenia zmiany. Grzywna w wysokości do 3000 zł będzie dotyczyła właściciela pojazdu, który nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany licznika na nowy.
  2. Odczyt w trakcie kontroli przez służby - Nowelizacja zakłada również każdorazowy obowiązek odnotowania aktualnego stanu licznika podczas kontroli przez policję, Straż Graniczną, Inspekcję Transportu Drogowego, Służbę celną lub Żandarmerię Wojskową. Dane te mają zostać przekazane bezpośrednio do Centralnej Ewidencji Pojazdów.


Zmiany mają wejść w życie od  stycznia 2019 roku.


Udostępnij:
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.