Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Darmowe autostrady dla pojazdów do 3,5 t

Brak oceny

Od 3 listopada przejazd przez odcinki państwowych autostrad będzie darmowy dla pojazdów do 3,5 t dmc. Oznacza to, że pojazdy osobowe będą mogły się poruszać bez żadnych opłat po 909 km polskich autostrad.

darmowe-przejazdy-autostradami-dla-pojazdow-do-3_5t-dmc-dobraflota.png

Za darmo autostradą. Jak to możliwe?

Ministerstwo Infrastruktury podjęło decyzję o zmianie systemu elektronicznego poboru opłat, który zgodnie z planowanymi działaniami ma wejść w życie 3 listopada 2018 roku. Zmiana ma polegać na objęciu opłatami za przejazdy płatnymi odcinkami autostrad zarządzanymi przez państwo także samochodów osobowych. Początkowo planowano powierzenie zadania poboru opłat Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jednak w listopadzie 2017 roku nastąpiła zmiana stanowiska Ministerstwa Infrastruktury , a obowiązek zarządzania powierzono Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego. Działanie to jak zapewniano ma uszczelnić wpływy do budżetu, oraz usprawnić kontrolę nad systemem viaTOLL, który do tej pory był stosowany jako narzędzie poboru myta od pojazdów ciężarowych oraz autobusów.

Plan planem ale…

Tak się jednak nie stanie ponieważ Główny Inspektorat Transportu Drogowego, na której został przerzucony ciężar nadzoru nad nowym systemem oraz obsługa bramek dotychczas zarządzanych przez GDDKiA nie jest przygotowany na przejęcie tych zadań. Powodem mają być braki kadrowe, osoby pracujące dotychczas w GITD nie posiadają odpowiedniego doświadczenia ani know-how, które jest potrzebne aby płynnie przejąć dotychczasowe obowiązki aktualnego zarządcy poboru opłat. Do czasu zmian operatorem elektronicznego systemu pozostaje firma Kapsch, która od 2011 roku, na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zajmuje się poborem myta od pojazdów ciężarowych i autobusów viaTOLL.

Gdzie autostrada za darmo?

Aktualnie kierowcy w Polsce poruszają się po 1638 km autostrad. Opłatami jest objęte tylko 712 km z czego tylko 261 jest zarządzanych przez GDDKiA – chodzi o autostradę A2 na odcinku Konin-Stryków oraz autostradę A4 odcinek Wrocław – Gliwice. Pozostałe odcinki są zarządzane przez prywatne przedsiębiorstwa.


Udostępnij:
Tagi: autostrada gddkia
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.