Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

FSO Żerań – nowe muzeum motoryzacji na mapie Polski

Brak oceny

Fabryka Samochodów Osobowych na warszawskim Żeraniu nie ulegnie zapomnieniu. Od maja 2019 roku dawne hale produkcyjne zamienią się w przestrzeń prezentującą motoryzacyjne perełki. Sprawdź, co będziesz mógł zobaczyć w dawnej lakierni FSO Żerań!

FSO-Warszawa-m20.jpg

Lata świetności

Fabryka Samochodów Osobowych w latach 90. XX wieku produkowała blisko 200 tysięcy samochodów rocznie, a informacja o zamianie tego unikatowego na mapie Polski miejsca w hale magazynowe zmroziła polskich fanów motoryzacji. Dzięki współpracy Fundacji Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki, wolontariuszy oraz pasjonatów już w maju br. powstanie w FSO Żerań Muzeum Motoryzacyjne „Skarb Narodu”.

Motoryzacyjna gratka

Ekspozycja będzie prezentować klasyki motoryzacyjne, wśród których znaczną część będą stanowić polskie samochody m.in. warszawy, syreny oraz polonezy. Nie zabraknie także maluchów, żuków, nys i tarpanów. W lakiernii będzie można zobaczyć również auta zagranicznych marek, które były marzeniem niejednego Polaka: BMW, Mercedes, Ford, czy Porsche. Początkowo w biorach muzeum znajdować się będzie blisko 100 eksponatów. Wśród ekspozycyjnych perełek warto wymienić pojazd znany z filmu „Powrót do przyszłości” – DeLorean DMC-12 oraz nowojorską Yellow Taxi w rzadko spotykanej wersji kombi. Niektóre z pojazdów zostaną odrestaurowane, inne z premedytacją zostaną pozostawione w stanie, w jakim zostały odnalezione np. w opuszczonej szopie. Co ciekawe w muzeum będzie można także zobaczyć auta, które jeszcze do niedawna jeździły na polskich drogach np. Cinquecento Sporting.

Warszawa_lata_50_XXw_linia_montazowa.jpg

Cenne pamiątki

Oprócz pojazdów w muzeum przedstawione będą również archiwalne dokumenty np. schematy silników, zdjęcia i mapy samochodowe oraz wybrane wydania Gazety Zakładowej FSO – Fakty i Kalejdoskop. W jeden weekend każdego miesiąca ekspozycję muzeum będzie można zwiedzać bezpłatne. Dodatkowo muzeum ma być żywe, a więc organizowane będą imprezy specjalne o tematyce motoryzacyjne. Wybrane pojazdy będą także prezentowane podczas eventów i parad z okazji świąt i rocznic. Oficjalne otwarcie muzeum będzie miało miejsce w połowie maja br., jednak pierwsze zbiory będzie można zobaczyć jeszcze w kwietniu. Wystawa Muzeum Motoryzacyjnego „Skarb Narodu” pokaże odwiedzającemu zmiany, jakie zaszły w motoryzacji na przestrzeni kolejnych dekad.

/Źródło zdjęć: Wikipedia/


Udostępnij:
Tagi: FSO Żerań Warszawa muzeum motoryzacja
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.