Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Czwarty co do wielkości producent samochodów na świecie - fuzja FCA i PSA

Brak oceny

Fuzja dwóch gigantów została potwierdzona i jest zapowiedzią sporej rewolucji w branży motoryzacyjnej. Obecnie będzie to czwarty co do wielkości producent samochodów na świecie.

PSA i FCA

Nazwa nieznana

Jeszcze do niedawna Fiat Chrysler Automobiles i PSA zajmowały 2. i 3. miejsce w rankingu największych producentów aut w Europie, a po połączeniu swoich sił znajdą się na 4. miejscu listy największych koncernów motoryzacyjnych na całym świecie pod względem produkcji oraz 3. miejscu pod względem dochodów. Nieznana jest jeszcze nazwa firmy po połączeniu, jednak sprawa ta ma się rozwiązać w przeciągu najbliższych miesięcy. Oba podmioty otrzymały po 50% udziałów. Radą nadzorczą nowego giganta motoryzacyjnego o wartości nawet 50 mld dolarów kierował będzie dotychczasowy prezes FCA - John Elkann, natomiast prezes Grupy PSA - Carlos Tavares zostanie dyrektorem generalnym.

Dominacja na kluczowych rynkach

Fuzja ta ma zapewnić obu koncernom dominację zarówno na Nowym, jak i Starym Kontynencie. Szacuje się, że koncern będzie sprzedawał globalnie nawet 9 000 000 pojazdów rocznie. Siedzibą nowej spółki będzie Holandia. Głównym powodem fuzji była chęć wyprzedzenia w wyścigu takich graczy, jak Volkswagen, Toyota, czy francusko-japoński sojusz Renault-Nissan-Mitsubishi. Dodatkowo fuzja ma pozwolić zaoszczędzić nawet 3,7 mld euro rocznie, które mają zostać przeznaczone w nową strategię zrównoważonej mobilności oraz przystosowanie samochodów do norm emisji spalin, które z każdym rokiem są coraz bardziej wyśrubowane.

Fabryki w Polsce

Warto wspomnieć, że oba koncerny posiadają fabryki w Polsce. Włosko-amerykański Fiat Chrysler zatrudnia ponad 6 500 pracowników, głównie w Tychach, ale także w Bielsko-Białej, Sosnowcu oraz Skoczowie. Z kolei francuski koncern PSA przejął kilka lat temu dwa zakłady produkcyjne Opla w Gliwicach oraz w Tychach, których łączna liczba zatrudnionych osób to blisko 3 000. Połączony koncern zapewnił, że żadne fabryki nie zostaną zamknięte.

Źródło zdjęcia: www.motor1.com


Udostępnij:
Tagi: PSA FCA fuzja
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.