Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Kierowca a koronawirus - 5 najważniejszych porad

Brak oceny

Zagrożenie koronawirusem mocno wpływa na codzienne życie. Coraz większa część osób coraz chętniej przesiada się z komunikacji zbiorowej do samochodów. Eksperci ProfiAuto przygotowali garść porad, jak sprawić by auto rzeczywiście było najbezpieczniejszym środkiem transportu.

Czyść klamki

Wirusy, bakterie oraz inne drobnoustroje znajdować się mogą na najczęściej dotykanych elementach. Właściwe odkażanie dłoni oraz dezynfekcja klamek, kierownicy, czy drążka zmiany biegów to czynności, które powinny być wykonywane przez cały rok, nie tylko w czasie zagrożenia koronawirusem. Okresowo warto przecierać też odpowiednimi preparatami - nieniszczącymi tapicerki - inne kluczowe miejsca w kokpicie.

Klamki, kierownica czy drążek zmiany biegów to nie wszystko. Elementów samochodu, których zwykle dotykamy podczas jazdy z dużą częstotliwością, jest sporo. To m.in. tapicerka, włączniki kierunkowskazów i wycieraczek, radio, regulatory siedzeń, schowki, a nawet włącznik świateł awaryjnych, za pomocą którego często komunikujemy się z innymi kierowcami. Warto przemyśleć własne nawyki za kierownicą i wytypować kluczowe obszary. 

Tankuj odpowiedzialnie

Stacje paliw to miejsca, przez które każdego dnia przejeżdżają setki innych kierowców. Ważne jest, by tankować w sposób bezpieczny dla zdrowia. Prawie wszystkie stacje od dawna posiadają rękawiczki jednorazowe przy dystrybutorach. Ich głównym celem jest ochrona rąk przed brudem, ale w równym stopniu chronią one również przed zarazkami. Pistolet dystrybutora jest codziennie dotykany przez wiele osób i dlatego, szczególnie teraz, warto zakładać ochronne rękawiczki jednorazowe. Podczas płacenia najlepiej użyć karty zbliżeniowej, dzięki czemu nie ma potrzeby kontaktu z przechodzącą przez tysiące rąk gotówką.

Dbaj o higienę wnętrza

Czyszczenie klimatyzacji, wymiana filtru kabinowego to jedne z tych czynności, które kierowcy bardzo często zwyczajnie bagatelizują. Mechanicy szacują, że nawet 50% procent polskich samochodów jeździ po drogach z usterkami tego układu. Tymczasem zabrudzony filtr czy nieczyszczona klimatyzacja mogą nieść ze sobą daleko idące konsekwencje. Tym, co można zrobić obecnie, jest m.in. dbałość o higienę wnętrza, jego odkurzanie i czyszczenie kokpitu.

- Głównym zadaniem filtra kabinowego jest wyłapywanie zanieczyszczeń z powietrza i filtrowanie go zanim trafi do płuc kierowcy i jego pasażerów. Zapchany i zaniedbany filtr zaczyna gromadzić zanieczyszczenia, które są później wdychane w większej ilości niż zwykle. Wirusem w ten sposób prawdopodobnie się nie zarazimy, ale możemy wystawić się na działanie np. szkodliwych dla płuc grzybów, a dodatkowe zagrożenie dla układu oddechowego w tym momencie nie jest nam potrzebne - mówi Adam Lehnort, ekspert ProfiAuto.

W samochodach warto też czasem dla higieny zastosować czynność, którą wszyscy wykonują w mieszkaniach, a mianowicie zwykłe wietrzenie. Pomaga to odświeżyć i oczyścić powietrze, a efekty odczuwalne są od razu. Przed wirusem na pewno nie uchroni natomiast przeciwieństwo wietrzenia - czyli zalecana na niektórych forach ciągła jazda na wewnętrznym obiegu powietrza. Za to dobrym rozwiązaniem w walce z wirusami i bakteriami jest odkażenie układu wentylacji i wnętrza przez ozonowanie lub przy pomocy ultradźwięków.

Płać bezgotówkowo wszędzie, gdzie to możliwe

Płatności bezgotówkowe pomagają ograniczać kontakt z potencjalnym wirusem na banknotach i monetach. Możliwość takiego płacenia kierowcy mają także np. na bramkach autostradowych. W wyniku zagrożenia koronawirusem, część administratorów autostrad zdecydowała o czasowym wyłączeniu na bramkach guzików "pobierz bilet". Najkorzystniejszym rozwiązaniem w tej chwili są jednak systemy, dzięki którym kierowcy nie muszą w ogóle otwierać okna w punktach poboru opłat.

Do dyspozycji mają np. urządzenia do elektronicznego poboru opłat czy aplikacje umożliwiające przejazd specjalnymi bramkami przeznaczonymi dla korzystających z takich rozwiązań. Po zainstalowaniu aplikacji wystarczy wprowadzić swoje dane, podjechać do bramki, a system sam rozpozna rejestrację i podniesie szlaban, umożliwiając przejazd bez bezpośredniego kontaktu z kasjerem.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w warsztacie samochodowym

Jeżeli częściej używa się samochodu jako podstawowego środka transportu, tym może wystąpić konieczność częstszych napraw. Warsztaty samochodowe szybko muszą przystosować się do nowej rzeczywistości. W obliczu koronawirusa bardzo ważne jest, aby przestrzegane były w nich procedury bezpieczeństwa związane z unikaniem bezpośredniego kontaktu, higieną miejsc pracy, myciem i dezynfekcją. Dystrybutorzy sugerują, aby mechanicy dokonywali zamówień części i akcesoriów za pośrednictwem ich autoryzowanych, internetowych katalogów. Także kierowcy mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo swoje oraz mechaników.

- Coraz więcej warsztatów stawia na nowoczesną, wirtualną komunikację z klientem. Warto więc poprosić o wstępną wycenę naprawy online. Odwiedzając warsztat, zapytajmy mechanika o procedury i kwestię dezynfekcji pojazdu po naprawie. Płatności dokonujmy za pośrednictwem karty. Nie nalegajmy w tej sytuacji na jazdę próbną po usłudze, jeśli nie jest to niezbędne - radzi Adam Lehnort.

kierowca_a_koronawirus_5_porad.jpg


Udostępnij:
Tagi: samochód bezpieczeństwo kierowca koronawirus porady czyszczenie
Ekspert ProfiAuto
ProfiAuto to marka zrzeszająca największe hurtownie, najlepsze sklepy motoryzacyjne i najsprawniejsze serwisy samochodowe. Poprzez najnowsze rozwiązania technologiczne i biznesowe oraz rozwinięty system dystrybucji od lat wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów.