Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Koniec obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego oraz polisy ubezpieczeniowej!

Brak oceny

Zapomniałeś portfela? Nie masz przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej? Żaden problem! Już od 1 października 2018 roku kierowcy nie będą zobligowani do posiadania przy sobie tych dokumentów.

Koniec dowodu rejestracyjnego i polisy

Z pewnością nieraz zdarzyła Ci się sytuacja, że zapomniałeś dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej lub przez pomyłkę zabrałeś ze sobą dokumenty z innego pojazdu. Być może był to wynik roztargnienia, albo po prostu często zmieniasz auta, którymi się poruszasz.

Taka sytuacja, w razie kontroli drogowej, narażała Cię na mandat karny w wysokości 50zł za każdy nieposiadany przy sobie dokument. Z dniem 1 października 2018 roku ten stan rzeczy ulegnie zmianie. Nowelizacja ustawy, znosząca obowiązek posiadania przez Ciebie jako kierowcę dowodu rejestracyjnego oraz polisy ubezpieczeniowej kierowanego pojazdu, właśnie wchodzi w życie. Nadal masz jednak obowiązek posiadania przy sobie prawo jazdy.

Obowiązek został zniesiony na mocy nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji, uchwalonej przez sejm 9 maja 2018 roku.

PAMIĘTAJ!
Prawo będzie obowiązywać tylko na terenie Polski. Jeżeli będziesz miał zamiar przekraczać granicę, jesteś zobligowany do posiadania kompletu dokumentów, tak jak wygląda to dzisiaj!

Kontrola drogowa

Po zmianach w trakcie kontroli Policja zweryfikuje dane o Twoim aucie w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dokumentów wiąże się również ze zmianami w procedurze zatrzymania oraz zwrotu dowodu rejestracyjnego. W momencie stwierdzenia, przez odpowiednie służby (policję, inspekcję transportu drogowego, staż miejską), zagrożenia bezpieczeństwa, porządku ruchu drogowego lub też naruszenia wymagań ochrony środowiska informacja o zatrzymaniu będzie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Ty zaś otrzymasz standardowe pokwitowanie. Zwrot dokumentu odnotuje zarówno organ państwowy, który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

Kiedy będzie potrzebny dowód rejestracyjny

Trzeba pamiętać o tym, że o ile nie musisz wozić przy sobie dowodu, nie zwalnia Cię to z obowiązku posiadania go w ogóle. Podczas pierwszej rejestracji otrzymasz jak dotychczas tymczasowe pozwolenie tzw. „miękki” dowód, który ważny jest przez 30 dni. Dopiero po jego okazaniu w wydziale komunikacji, będziesz mógł otrzymać stały dowód rejestracyjny.

Sytuacje w których będzie Ci on potrzebny to między innymi:

  • przeprowadzenie badania technicznego samochodu w Stacji Kontroli Pojazdów
  • przy sprzedaży pojazdu,
  • podczas przekraczania granicy i w trakcie poruszania się poza granicami kraju,
  • przy wymianie aktualnego dowodu na nowy w momencie gdy nie masz już wolnych rubryk na umieszczenie pieczątki z SKP.

Mam auto zarejestrowane za granicą

Jeżeli jesteś posiadaczem samochodu, który zarejestrowałeś poza granicami kraju, ciąży na Tobie obowiązek bezwzględnego posiadania dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC.


Udostępnij:
Tagi: ubezpieczenie polisa OC
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.