Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

FSO Żerań – nowe muzeum motoryzacji na mapie Polski

Brak oceny

Fabryka Samochodów Osobowych na warszawskim Żeraniu nie ulegnie zapomnieniu. Od maja 2019 roku dawne hale produkcyjne zamienią się w muzeum motoryzacji prezentujące motoryzacyjne perełki. Sprawdź, co będziesz mógł zobaczyć w dawnej lakierni FSO Żerań!

Warszawa - FSO Żerań

Lata świetności

Fabryka Samochodów Osobowych w latach 90. XX wieku produkowała blisko 200 tysięcy samochodów rocznie, a informacja o zamianie tego unikatowego na mapie Polski miejsca w hale magazynowe zmroziła polskich fanów motoryzacji. Dzięki współpracy Fundacji Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki, wolontariuszy oraz pasjonatów już w maju br. powstanie w FSO Żerań Muzeum Motoryzacyjne „Skarb Narodu”.

Motoryzacyjna gratka

Ekspozycja muzeum motoryzacji w FSO Żerań będzie prezentować klasyki motoryzacyjne, wśród których znaczną część będą stanowić polskie samochody m.in. warszawy, syreny oraz polonezy. Nie zabraknie także maluchów, żuków, nys i tarpanów. W lakiernii będzie można zobaczyć również auta zagranicznych marek, które były marzeniem niejednego Polaka: BMW, Mercedes, Ford, czy Porsche. Początkowo w zbiorach muzeum motoryzacji znajdować się będzie blisko 100 eksponatów. Wśród ekspozycyjnych perełek warto wymienić pojazd znany z filmu „Powrót do przyszłości” – DeLorean DMC-12 oraz nowojorską Yellow Taxi w rzadko spotykanej wersji kombi. Niektóre z pojazdów zostaną odrestaurowane, inne z premedytacją zostaną pozostawione w stanie, w jakim zostały odnalezione np. w opuszczonej szopie. Co ciekawe w muzeum motoryzacji będzie można także zobaczyć auta, które jeszcze do niedawna jeździły na polskich drogach np. Cinquecento Sporting.

FSO Żerań - lata 50. XX w.

Cenne pamiątki w zbiorach muzeum motoryzacji

Oprócz pojazdów w muzeum motoryzacji przedstawione będą również archiwalne dokumenty np. schematy silników, zdjęcia i mapy samochodowe oraz wybrane wydania Gazety Zakładowej FSO – Fakty i Kalejdoskop. W jeden weekend każdego miesiąca ekspozycję muzeum motoryzacji będzie można zwiedzać bezpłatne. Dodatkowo muzeum ma być żywe, a więc organizowane będą imprezy specjalne o tematyce motoryzacyjne. Wybrane pojazdy będą także prezentowane podczas eventów i parad z okazji świąt i rocznic. Oficjalne otwarcie muzeum motoryzacji będzie miało miejsce w połowie maja br., jednak pierwsze zbiory będzie można zobaczyć jeszcze w kwietniu. Wystawa Muzeum Motoryzacyjnego „Skarb Narodu” pokaże odwiedzającemu zmiany, jakie zaszły w motoryzacji na przestrzeni kolejnych dekad.

/Źródło zdjęć: Wikipedia/


Udostępnij:
Tagi: FSO Żerań Warszawa muzeum motoryzacja
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.