Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Nissan - lider (i rekordzista) polskiego rynku samochodów elektrycznych

Brak oceny

Nie da się ukryć, że konkurencja na rynku aut elektrycznych stale rośnie. Mimo wszystko wciąż liderem tego segmentu jest japoński Nissan. W samych pierwszych, pięciu miesiącach 2020 roku marka sprzedała ponad 180 pojazdów bezemisyjnych, co oznacza niemal dwukrotne zwiększenie sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim.

nissan_leaf_rekordzista.jpg

Niezachwiana pozycja lidera

Japoński producent obecnie nie ma sobie równych na polskim rynku samochodów elektrycznych. Zabrakło zaledwie jednego pojazdu i z powodzeniem Nissan mógłby się pochwalić 100% wzrostem sprzedaży rok do roku w miesiącach styczeń-maj (2020 - 181 aut, 2019 - 91 aut). Oczywiście 90% zakupionych w 2020 roku w tej puli aut japońskiej marki to absolutny elektryczny flagowiec, czyli Nissan Leaf w wersjach z akumulatorem 40 kWh lub 62 kWh. Sprzedano 163 sztuki i tu również wzrost sprzedaży w porównaniu do roku 2019 wyniósł blisko 100%.

Nissan zdecydowanie ma powody do radości, gdyż marka przoduje także wśród elektrycznych aut dostawczych. Tu najczęściej wybierany jest model użytkowy e-NV200, który dostępny jest również w wersji osobowej Evalia.

Sprzedaż a wpływ epidemii

Co ciekawe zainteresowanie potencjalnych właścicieli elektrycznymi samochodami Nissana rosło nawet pomimo spowolnienia spowodowanego koronawirusem oraz braku zapowiadanych dopłat do elektryków. To oznacza, że polskie społeczeństwo przywiązuje coraz większą wagę do ochrony środowiska oraz staje się coraz bardziej otwarte na elektromobilne rozwiązania.

Rosnący trend

Warto podkreślić, że w tym samym czasie ogólny wskaźnik sprzedaży nowych samochodów w Polsce spadł o prawie 40%. Samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością głównie na skutek kilku czynników m.in. szeroko zakrojonych i niezwykle konsekwentnych działań edukacyjnych oraz stale rozwijającej się infrastruktury. Na terenie Polski jest coraz więcej stacji ładowania oraz punktów szybkiego uzupełnienia baterii. Wydaje się, że Polakom coraz łatwiej jest zrezygnować z tradycyjnych silników spalinowych. 

Jest to niezwykle dobry trend, który potwierdza również opublikowany niedawno Licznik Elektromobilności Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Według najnowszych danych, które zanotowane zostały do końca kwietnia br. roku liczba zarejestrowanych w naszym kraju samochodów całkowicie elektrycznych, zarówno nowych, jak i używanych, wyniosła już 1096 sztuk i niezmiennie rośnie.
 


Udostępnij:
Tagi: samochód elektryczny nissan rekordzista lider
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.