Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Obowiązkowy ogranicznik prędkości od 2022 – to postanowione!

Brak oceny

Od 2022 roku każde nowe auto będzie wyposażone w szereg obowiązkowych systemów bezpieczeństwa. Jednym z nich będzie ogranicznik prędkości, który nie pozwoli na przekroczenie dopuszczalnego limitu.

Obowiązkowy ogranicznik prędkości

Zwiększenie bezpieczeństwa

Parlament Europejski jednogłośnie przyjął zmiany dot. obowiązkowych systemów bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy. Oprócz kontrowersyjnego ogranicznika prędkości we wszystkich samochodach sprzedawanych na terenie UE po 2022 roku pojawi się także:

  • system automatycznego awaryjnego hamowania
  • system monitorowania uwagi kierowcy
  • system utrzymania pasa ruchu
  • system monitorujący zmęczenie kierowcy
  • system wykrywający innych uczestników ruchu

Szacunkowe dane mówią, że w aglomeracjach miejskich nawet 75% kierowców przekracza dopuszczalną prędkość. Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu ocenia, że wprowadzenie ogranicznika prędkości ma zmniejszyć liczbę wypadków nawet o 30%. Na podstawie danych z systemu GPS oraz pokładowego systemu rozpoznawania znaków system będzie sprawdzał dozwoloną prędkość na danym odcinku trasy, a w przypadku jej przekroczenia – zmniejszał moc silnika, nie pozwalając na złamanie przepisów, które w niektórych przypadkach mogłyby prowadzić do tragedii.

Okres przejściowy

Ogranicznik prędkości nie jest nowością, jednak od 2022 roku będzie obowiązkowym wyposażeniem każdego auta. Biorąc pod uwagę opór obywateli przed tego typu rozwiązaniem, Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu początkowo dopuszcza możliwość wyłączenia systemu. System również można dezaktywować mocniejszym wciśnięciem pedału gazu np. w trakcie wyprzedzania (tak, jak dzieje się to obecnie w tego typu dostępnych systemach). Jeżeli niedozwolona prędkość będzie utrzymywana przez dłuższy czas, ogranicznik prędkości

Koszt zmian

Wprowadzenie obowiązkowych systemów bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy od 2022 roku we wszystkich sprzedawanych na terenie UE autach wpłynie także na wzrost cen. Jednocześnie koszt produkcji tego typu rozwiązań spadnie, a ich dostępność się zwiększy. Dyrektywa ta jest początkiem szeregu procesów, mających na celu przygotowanie kierowców, producentów i obywateli do ruchu autonomicznego.


Udostępnij:
Tagi: ograniczenie prędkości 2022 ue system
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.