Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Oferty wyprzedażowe rocznika – czy to się naprawdę opłaca?

Brak oceny

Na pewno widziałeś ostatnio reklamę wyprzedaży rocznika. Importerzy kuszą wielkimi rabatami oraz zapewniają, że taka okazja może się już nie powtórzyć. Czy naprawdę tak jest? Czy skorzystanie z oferty wyprzedażowej rocznika rzeczywiście się opłaca? Niejednokrotnie nie jest to prawda! Sprawdź, jakie haczyki mogą kryć się za tą atrakcyjną ofertą.

Oferta wyprzedaży skoda

Festyn niedopowiedzeń

Wyprzedaże rocznika kierowane są głównie do osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze oraz do osób fizycznych. Pozorna oszczędność w dniu zakupu może przyczynić się do znacznej utraty wartości auta w przyszłości lub trudności w jego sprzedaży. Dodatkowo importerzy stosują szereg praktyk, które mogą zmylić potencjalnego klienta.

  • Oferowany rabat to rabat maksymalny i niejednokrotnie dotyczy tylko jednej, wybranej wersji silnikowej i wyposażenia.
  • Wyprzedaż rocznika nie wiąże się z obniżką ceny samochodu, a jedynie z dodaniem do pojazdu darmowego lub za symboliczną opłatą ubezpieczenia, opon, akcesoriów, czy doposażenia.
  • Obniżka ceny modelu z danego rocznika może być związana z zakończeniem jego produkcji, co oznacza szybszy spadek jego wartości rynkowej.
  • Obniżka ceny danego modelu może być związana z liftingiem, któremu ma być poddany model w przyszłym roku, co również ma wpływ na szybsze obniżenie jego wartości na rynku.
  • Oferowany rabat dotyczy samochodu posiadającego braki w wyposażeniu (radio, klimatyzacja).
  • Obniżka ceny obowiązuje na samochód już zarejestrowany, co ma bezpośredni wpływ na skrócenie jego gwarancji.
  • Rabat wyprzedażowy jest niewiele większy od regularnej promocji na dany model.
  • Oferowany rabat można otrzymać po spełnieniu dodatkowych warunków (wybór konkretnego ubezpieczenia, rejestracja w aplikacji)
  • Obniżka ceny obowiązuje na samochód, który nie spełnia najnowszych norm spalania i emisji zanieczyszczeń.

Czy opłaca się wyprzedaż?

Zagraj w otwarte karty

Należy pamiętać, że to nie oficjalny importer, ale właśnie diler samochodowy decyduje o końcowej cenie za jaką sprzeda auto. Dopuszcza on zatem scenariusz, że przeprowadzona transakcja może przynieść stratę. Slogany reklamowe są jedynie rekomendacją ceny, a ostateczna wartość na fakturze sprzedaży zależy od indywidualnych umiejętności negocjacyjnych klienta. Pamiętaj – na przełomie roku dilerzy zawsze są bardziej elastyczni podczas negocjacji. O ile nie zmienisz specyfikacji wyposażeniowej stojącego na placu auta, o tyle łatwiej możesz wynegocjować hak, instalację LPG, bagażnik, czy pakiet serwisowy. Warto pamiętać też, że im większe i droższe auto, tym większy rabat możesz uzyskać. Zrób szczegółowe kalkulacje i sam oceń, czy skorzystanie z oferty wyprzedażowej jest opłacalne dla Ciebie.


Udostępnij:
Tagi: wyprzedaż rocznika
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.