Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Prawo jazdy bez adresu zamieszkania!

Brak oceny

Ta wiadomość na pewno Cię ucieszy - prawo jazdy bez adresu!

2 października, Ministerstwo Infrastruktury opublikowało na stronie Rządowego Centrum Legislacji, nowelizację rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Zakłada ona usunięcie adresu zamieszkania z prawa jazdy.

 

Prawo jazdy bez adresu zamieszkania!

Skąd ta zmiana?

Resort musiał dostosować się do wroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że każdorazowa wymiana prawa jazdy związana ze zmianą adresu zamieszkania spowodowanego np. przeprowadzką jest bezsensowna ponieważ dokument ten ma za zadanie potwierdzić uprawnienia posiadane przez kierowcę, a nie jego adres zamieszkania.

Kolejnym podniesionym argumentetm był dodatkowy koszt wymiany którym obciążąno kierowcę. Wynosi on na dzień dzisiejszy 100,50zł opłaty urzędowej plus cena zrobienia nowego zdjęcia - jeżeli takie jest potrzebne. Prawo jazdy bez adresu to więc znacząca ulga dla portfela kierowcy!

Aktualne przepisy nakładają obowiązek na posiadacza prawa jazdy każdorazowej wymiany dokumentu jeżeli ten zmienił adres zamieszkania. Właścieciel prawa jazdy ma 30 dni na poinformowanie urzędu o zajściu takiego faktu.

Co dotychczasowym dokumentem?

Pojawiają się pytania co zrobić z aktualnie posiadanym prawem jazdy, czy będzie wymuszona wymiana dotychczasowych dokumentów na prawo jazdy bez adresu? Odpowiedź brzmi NIE! Wyrobione prawo jazdy zachowuje ważność przez okres na który zostało wydane. Ta informacja ucieszy na pewno nie tylko Ciebie ale i innych posiadaczy aktualnych praw jazdy. Obędzie się bez bezsensownego biegania po urzędach i tracenia cennego czasu.

Prawo jazdy bez adresu - od kiedy?

Założono, że nowe prawo jazdy bez adresu będzie wydawane od 4 marca 2019 roku.


Udostępnij:
Tagi: Prawo jazdy Zmiany
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.