Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Predyspozycje do jazdy - kobiety vs mężczyźni

Brak oceny

Ponad 80% mężczyzn i blisko 90% kobiet oceniło swoje umiejętności za kierownicą jako dobre lub bardzo dobre. Mimo wszystko co trzeci pan uważa, że to mężczyźni lepiej jeżdżą samochodami. Jak jest naprawdę? Zobacz wyniki badania, jakie zostało przeprowadzone w ramach akcji ProfiAuto PitStop.

Stereotypy vs fakty

- W ankietach wzięło udział blisko 900 kierowców. Wyniki pozwalają obalić kilka mitów dotyczących płci kierowcy oraz odnieść się do popularnych stereotypów. Kobiety i mężczyźni swoje umiejętności za kierownicą oceniają bardzo podobnie. Co ciekawe, kiedy przychodzi do wystawienia ocen innym kierującym, to wyniki również specjalnie się nie różnią i są to noty dobre lub dostateczne. Tak samo jest w przypadku przewinień na drodze. Kobietom, w równym stopniu jak mężczyznom, zdarza się przekraczać prędkość. Przyznało się do tego ponad 40% ankietowanych, zarówno pań i panów. To pokazuje, że stereotypy męskich „mistrzów kierownicy” i  ostrożnych kobiet odchodzą w niepamięć i nie mają praktycznie żadnego potwierdzenia w rzeczywistości - mówi Łukasz Kopiec, dyrektor marketingu ProfiAuto.

predyspozycje_za_kierownica_kobiety_vs_mezczyzni_1.jpg

Płeć kierowcy vs predyspozycje do jazdy

Wzorem bezpieczniej i dobrej jazdy są najczęściej rodzice i instruktorzy. Jednak konkretne odpowiedzi pań i panów tutaj różnią się nieco bardziej. Blisko 30% kobiet wskazało rodziców, a prawie 40% instruktora jazdy. Co piąta pani wymieniała inną osobę, np. innego członka rodziny lub znajomego czy znajomą. Wśród mężczyzn na rodziców powołało się niecałe 30%, a na instruktora nieco ponad 25%. Co trzeci pan stwierdził, że nie ma takiej osoby, która byłaby dla niego wzorem bezpiecznej jazdy. Ciekawie prezentują się też odpowiedzi dotyczące predyspozycji do jazdy samochodem. 8 na 10 kobiet uważa, że płeć nie ma tutaj znaczenia, a tylko 1 na 10 stwierdziła, że lepiej za kierownicą radzą sobie panowie. Jeśli chodzi o mężczyzn, to ponad połowa uważa, że płeć za kierownicą nie ma znaczenia. Co trzeci ankietowany pan wskazuje na swoją płeć jeśli chodzi o lepsze predyspozycje do jazdy, a tylko 6% twierdzi, że za kierownicą lepiej radzą sobie kobiety.

predyspozycje_za_kierownica_kobiety_vs_mezczyzni_2.jpg

Zachowanie za kierownicą

- W ankietach pytaliśmy także o to, jakie przewinienia zdarza się popełniać kierowcom, a jakie najbardziej irytują ich u innych kierujących. Wyniki pokazują, że również w tej kwestii nie ma zbyt wielu różnic między kobietami i mężczyznami. Oprócz przekraczania dozwolonej prędkości, niecałe 20% ankietowanych przyznało się też do rozmowy przez telefon podczas jazdy bez używania słuchawek czy zestawu głośnomówiącego. Wśród najczęstszych przewinień był też przejazd przez skrzyżowanie na "późnym żółtym". Zdarzyło się to co czwartemu mężczyźnie i co trzeciej kobiecie - dodaje ekspert ProfiAuto.

predyspozycje_za_kierownica_kobiety_vs_mezczyzni_3.jpg

Brawura za kierownicą zależna od płci?

Podobnie rozłożyły się głosy dotyczące zachowania innych kierowców. 30% kobiet i mężczyzn wskazało na niebezpieczne wyprzedzanie i jazdę „na zderzaku”. Wśród innych przewinień były też brawura i nadmierna prędkość, które wskazało 15% kobiet i niecałe 17% mężczyzn. Na liście najbardziej irytujących znalazło się także zajeżdżanie drogi, nieużywanie kierunkowskazów czy wolne ruszanie spod świateł. Rozbieżności między paniami i panami wynosiły około 1%. To pokazuje, że świadomość dotycząca umiejętności na drodze oraz oceny innych kierowców są bardzo podobne wśród kobiet i mężczyzn.
 


Udostępnij:
Tagi: profiauto badania kobieta zachowanie za kierownicą Dzień Kobiet predyspozycje mężczyzna
Ekspert ProfiAuto
ProfiAuto to marka zrzeszająca największe hurtownie, najlepsze sklepy motoryzacyjne i najsprawniejsze serwisy samochodowe. Poprzez najnowsze rozwiązania technologiczne i biznesowe oraz rozwinięty system dystrybucji od lat wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów.