Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Trend eko – jak wybrać ekologiczną myjnię?

Brak oceny

Ekologia na stałe wkroczyła do naszego życia. I bardzo słusznie. Warto zmieniać swoje przyzwyczajenia pod kątem 'bycia eko'. Jedną ze zmian może być wybór najbardziej ekologicznego sposobu mycia auta.

myjnia_eko.jpg

Dbałość o środowisko

Obojętnie, czy posiadasz sporą flotę, czy jedyne, wymarzone, prywatne auto musisz o pojazdy dbać. Mycie auta to częsta czynność, dlatego warto wziąć pod uwagę także względy ekologiczne. Podczas mycia zużywa się niejednokrotnie sporo wody i prądu, a przy okazji pompuje się w środowisko sporo chemii. Producenci środków do czyszczenia oraz właściciele różnego rodzaju myjni prześcigają się w zapewnieniach o ich nieszkodliwości dla planety. Jak jest naprawdę?

myjnia_eko_2.jpg

Twój wybór

Najczęściej każdy z nas korzysta z tej myjni, którą ma 'pod ręką', która jest dla niego najwygodniejsza lub zwyczajnie najbardziej mu się opłaca. Na rynku można wyróżnić następujące rodzaje myjni:

  • myjnie samoobsługowe i bezdotykowe
  • tradycyjne myjnie ręczne
  • myjnie automatyczne szczotkowe
  • myjnie parowe i bezwodne

Obecne przepisy stanowią, iż każda myjnia samochodowa powinna posiadać zamknięty obieg wody, dzięki czemu może ponownie użyć nawet 80% zużytej już wody. Producenci chemii również wyszli naprzeciw bieżącym zmianom i środki wykorzystywane do mycia aut naprawdę są dużo bardziej ekologiczne niż jeszcze 10-15 lat temu. Mniej inwazyjna chemia ma także bezpośredni, korzystny wpływ na kondycję lakieru. Urządzenia napędzane energią elektryczną, czyli m.in. kompresory, podgrzewacze wody, czy osuszacze również na skutek ciągłych zmian technologicznych zużywają do pracy znacznie mniej prądu niż kiedyś. To wszystko sprawia, że wybór 'bycia eko' jest dużo prostszy niż w poprzednim wieku i warto z niego skorzystać.

myjnia_eko_3.jpg

Bądź eko

Według badań przeprowadzonych przez International Car Wash Association najbardziej ekologiczne są myjnie ręczne. Podczas takiego procesu wody najczęściej używa się tylko do spłukiwania, a całość mycia wykonywana jest za pomocą gąbki i piany. Dodatkowo tradycyjne myjnie ręczne pozwalają także na wyczyszczenie pojazdu wewnątrz. Dobrym rozwiązaniem są także myjnie parowe, które do umycia jednego auta osobowego zużywają jedynie 2-4 litry wody. Najbardziej negatywny wpływ na środowisko ma mycie samochodu na własnym podwórku. Woda z węża ogrodowego leje się hektolitrami a wykorzystywane środki czyszczące bardzo rzadko są organiczne i ekologiczne. Jeżeli już niezbędne jest umycie auta na własnym podjeździe, należy pamiętać o rozcieńczeniu i rozproszeniu powstałych kałuż, aby nie zatruć spragnionych zwierząt lub innych organizmów żywych. Świadomość konsekwencji środowiskowych, idących za nierozważnym myciem auta, być może następnym razem zmusi nas do wyboru najbardziej eko rozwiązania.


Udostępnij:
Tagi: ekologia trend myjnia eko poradnik
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.