Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

VinFast – nowa azjatycka marka ma szansę podbić zachodni rynek?

Brak oceny

Słyszałeś kiedyś o marce samochodowej z Wietnamu? Na pewno nie, jednak ma się to zmienić! Podczas salonu samochodowego w Paryżu zadebiutował VinFast – wietnamski producent, który w ambitnych planach ma m.in. podbicie europejskiego rynku premium.

VinFast - nowa azjatycka marka

Wietnamskie premiery

Na salonie samochodowym w Paryżu VinFast zaprezentował dwa modele – Sedan Lux A2.0 oraz SUV Lux SA2.0. Głównym celem paryskiej premiery było sprawdzenie reakcji Europejczyków na wietnamskie propozycje. Oba modele zaprojektowane zostały przez słynne włoskie studio Pininfarina. Studio pokonało ponad 20 rywali, a decyzja została podjęta przez ponad 69 tys. Wietnamczyków, którzy oddali głosy w narodowym plebiscycie. Nowoczesny design oraz dynamiczna stylistyka aut doskonale odpowiada europejskim gustom. W obu modelach znajdują się także rozwiązania techniczne BMW, które VinFast pozyskał na zasadzie licencji.

Niemiecka precyzja

Wietnamski sedan odpowiada wielkością BMW 5, natomiast SUV – BMW X5. Pod maskę obu samochodów trafi dwulitrowy silnik benzynowy N20 w dwóch wariantach mocy: 175 KM oraz 227 KM. Auta będą dostępne z napędem na tył lub ewentualnie cztery koła. Umowa licencyjna dot. produkcji platform i silników pozwoli marce VinFast w ciągu zaledwie dwóch lat wypuścić pierwszy seryjny model, podczas gdy niemieckim producentom ten sam proces zajmuje nawet 4 lata.

VinFast - nowa azjatycka marka

Światowa ekspansja

VinFast to pierwsza marka samochodowa w Wietnamie. Jej właścicielem jest koncern Vingroup, który zainwestował w markę ponad 3 miliardy dolarów. Zakład produkcyjny samochodów marki VinFast powstaje w północnym Wietnamie. Już w połowie przyszłego roku pierwsze pojazdy powinny pojawić się na rodzimym rynku. Marka planuje rozszerzenie oferty o elektryczny samochód miejski, elektryczny skuter oraz elektryczny autobus. W Europie auta wietnamskiego producenta mają być dostępne od 2020 roku.

Szybkie działanie, ambitne plany oraz ogromne dofinansowanie powodują, że VinFast naprawdę może stać się poważnym graczem nie tylko na azjatyckim rynku. Czy przyjmie się w Europie? Okaże się w ciągu najbliższych lat.


Udostępnij:
Tagi: vinfast azjatycki
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.