Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Niemcy wprowadzają winiety za przejazd autostradami. Opłaty wejdą w życie od 2020 roku. Zobacz, co czeka Cię za 21 miesięcy!

Brak oceny

Poruszanie się po wszystkich odcinkach niemieckich autostrad to czysta przyjemność! Do tej pory nie musiałeś ponosić żadnych kosztów z tytułu tego przywileju. Ma się to jednak zmienić! O wszystkim poinformował kilka dni temu niemiecki minister transportu Anreas Scheuer. Winiety w Niemczech mają obowiązywać od października 2020 roku.

Autobahn-mit-PKW-Maut-Schild-highway-with-car-toll-sign.jpg

Rozmowy trwały od kilku lat…

Dyskusja w kwestii nałożenia na kierowców dodatkowych obciążeń finansowych rozpoczęła się lata temu. Najbliżej wprowadzenia winiet w Niemczech rząd federalny był w 2015 roku. Uchwalono wówczas wprowadzenie dla obcokrajowców obowiązku opłaty za przejazd trasami szybkiego ruchu. Zmian jednak nie wprowadzono gdyż swój protest złożyły między innymi Austria, Belgia, Dania i Holandia. Kraje te zagroziły zaskarżeniem decyzji w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Powodem tej reakcji było zwolnienie z obowiązku płatności wszystkich obywateli Niemiec. Wiązałoby się to bezpośrednio z dyskryminacją większości obywateli Unii Europejskiej.

Winiety Niemcy - ile zapłacą kierowcy?

Cena winiet w Niemczech będzie wynosić tyle samo zarówno dla niemieckich, jak i zagranicznych kierowców.

Wniesienie jednorazowej opłaty w wysokości od 67 do 130 euro pozwoli Ci na swobodny transfer przez Niemcy przez okrągły rok. Dostępna będzie także winieta dwumiesięczna (od 7 do 50 euro) oraz 10-dniowa (od 2,5 do 25 euro). Wysokość opłaty zależna będzie od rodzaju napędu oraz poziomu emisji spalin generowanych przez pojazd.

Zwolnienia z opłat obejmą kierowców samochodów elektrycznych, kierowców motocykli oraz kierowców ze stwierdzoną niepełnosprawnością. Poruszasz się pojazdem wykorzystywanym do transportu osób niepełnosprawnych? Nie martw się – również będziesz zwolniony z obowiązku posiadania winiety w Niemczech.

W jaki sposób dokonać płatności za winiety w Niemczech?

Początkowo brano pod uwagę wprowadzenie urządzeń elektronicznych. Zrezygnowano z tego pomysłu, ponieważ był zbyt kosztowny i zbyt problematyczny dla kierowców. Wybrano najmniej inwazyjne i najtańsze rozwiązanie – naklejane na szybę winiety. 

Uwaga na kontrole!

Najlepszą formą zaufania jest oczywiście kontrola. Niemcy również wychodzą z tego samego założenia. Ważność winiet będzie weryfikowana za pomocą specjalnie do tego przygotowanych urządzeń. Weryfikacja polegać będzie na odczycie numerów z tablic rejestracyjnych. Nie masz wykupionej winiety na Niemcy? Twoja winieta straciła ważność? Zostaniesz za to ukarany! Wysokość kar nie jest jeszcze znana.

Czy masz powód do obaw?

Czy nowe zmiany znacząco wpłyną na całkowity koszt podróży po Europie? Z pewnością jest to dodatkowy wydatek, który będzie trzeba wziąć pod uwagę planując wakacyjny przejazd lub służbową delegację, ale czy faktycznie jest o co kruszyć kopię? Biorąc pod uwagę najkrótszy okres ważności winiety na Niemcy, Twój portfel uszczupli się o maksymalnie 25 euro, czyli około 100 zł. Jadąc autostradą A2 ze stolicy kraju do granicy w Świecku musisz zapłacić 87,90 zł. I to tylko w jedną stronę! W Niemczech za 100zł będziesz miał do dyspozycji ponad 13 tysięcy kilometrów. Różnicę widać gołym okiem. Po zestawieniu tych dwóch wartości wniosek nasuwa się sam – będzie drożej, ale to i tak kropla w morzu opłat, do których jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień.

 


Udostępnij:
Tagi: autostrada opłaty winiety Niemcy
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.