Liczba samochodów elektrycznych w Polsce stale rośnie. W zeszłym roku zarejestrowano ponad 95% więcej pojazdów tego typu niż w roku ubiegłym.
Tendencja rozwojowa
Ilość zarejestrowanych pojazdów elektrycznych w kraju została sprawdzona przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego. Dane wprost donoszą, że na koniec 2019 roku liczba samochodów elektrycznych w Polsce przekroczyła magiczny próg 10 000. W ramach tego zbioru znajdują się samochody osobowe i dostawcze z napędem elektrycznym oraz z hybrydami typu plug-in. Warto wspomnieć, że do tej puli zalicza się także 1 (słownie: jeden) model zasilany wodorem. Ponad 40% łącznej liczby samochodów zostało zarejestrowanych w 2019 roku, z czego blisko 65% to samochody nowe, prosto z salonów dealerskich. Wzrost ilości samochodów elektrycznych w Polsce w porównaniu do roku poprzedzającego, czyli 2018 to aż o 95%.
Prym mazowieckiego
Województwo mazowieckie zdecydowanie przoduje pod względem rejestracji aut elektrycznych. Ponad 33% wszystkich aut jeździ właśnie z mazowieckimi tablicami. Co więcej, najmniej aut zarejestrowanych zostało w województwie opolskim (jest to też powierzchniowo najmniejsze województwo w kraju), gdzie liczba nie przekroczyła nawet 100 sztuk. Najmniejsze pod względem ludności województwo w Polsce, czyli lubuskie uplasowało się na 3. miejscu od końca, natomiast przedostatnie miejsce należy do województwa warmińsko-mazurskiego.
Firmy przed osobami fizycznymi
Warto zauważyć, że blisko 70% samochodów elektrycznych w Polsce zarejestrowanych jest na firmę, z czego ponad połowa to firmy leasingowe, a prawie 20% to firmy, które zajmują się na co dzień wynajmem aut. Tylko ponad 3000 pojazdów elektrycznych zarejestrowanych jest na osoby fizyczne.