Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Zakaz produkcji i sprzedaży aut spalinowych – triumf elektromobilności?

Brak oceny

W Europie oraz na świecie od dawna mówi się o całkowitym zakazie produkcji i sprzedaży aut spalinowych. Chęć 'przesiadki' tylko na samochody elektryczne deklarują kolejne państwa. Czy to triumf elektromobilności? Czy w Polsce już niedługo jazda tradycyjnym samochodem benzynowym także będzie zakazana?​

Zakaz sprzedaży i produkcji auto spalinowych

Szwedzkie deklaracje

Według nasilającego się od kilku lat trendu, już nie tylko silniki diesla, ale wszystkie jednostki spalinowe należy odesłać do lamusa. Premier Szwecji zadeklarował, że od 2030 roku na terenie kraju zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży aut spalinowych. W ten sposób skandynawskie państwo dołączyło do szeregu innych krajów, które na przestrzeni ostatnich kilku lat wydało takie oświadczenia. Wśród nich znajduje się m.in.:

  • Wielka Brytania (2040 rok)
  • Hiszpania (2040 rok)
  • Francja (2040 rok)
  • Tajwan (2040 rok)
  • Irlandia (2030 rok)
  • Holandia (2030 rok)
  • Indie (2030 rok)
  • Izrael (2030 rok)
  • Dania (2030 rok; 2035 rok – zakaz sprzedaży aut hybrydowych)
  • Norwegia (2025 rok)

Niektóre z miast np. Madryt, Meksyk, czy Ateny pragną wprowadzić własne regulacje dot. sprzedaży aut spalinowych, natomiast władze Oslo i Kopenhagi chciałyby zamknąć ruch miejski dla wszystkich samochodów.

Bogata infrastruktura

Przesiadka z aut spalinowych na elektryczne będzie możliwa nie tylko dzięki zakazom, ale przede wszystkim zachętom i ułatwieniom dla kierowców, którzy chcieliby podążyć ścieżką elektromobilności. Niezbędna jest prężnie działająca sieć ładowania oraz szeroka oferta modeli elektrycznych i hybrydowych. Jeszcze w tym roku na rynku ma się pojawić Audi e-tron oraz Mercedes EQC. Samochody elektryczne lub hybrydowe oferuje także m.in. Opel, Hyundai, Skoda, Volvo, Jaguar, Renault, Volkswagen, Toyota, Kia, Ford czy BMW.

Rodzime podwórko

W 2018 roku auta elektryczne stanowiły zaledwie 0,07 % sprzedaży nowych samochodów. W Polsce wprowadzenie zakazu sprzedaży samochodów spalinowych byłoby póki co mocno utrudnione i trudno uwierzyć, że mogłoby się to zmienić w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Jednym z działań, które realizowane są na terenie Polski, jest ustanowienie stref czystego transportu. Obecnie jedna taka strefa funkcjonuje w Krakowie, jednak w przyszłości miałyby zostać uruchomione kolejne m.in. w Warszawie.

Kurs zmian

Oczywiście zakaz produkcji i sprzedaży, nie jest równoznaczny z zakazem użytkowania. Sygnalizowanie tego typu zmian jest jednak świetną machiną napędzającą rynek i prowokującą ludzi oraz władze do koniecznych przemian.


Udostępnij:
Tagi: zakaz produkcji i sprzedazy
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.