Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Zmiany w rejestracji pojazdów

Brak oceny

Od dziś, tj. 11 lipca 2019 roku, wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi na polskich drogach pojawią się nowe rodzaje tablic rejestracyjnych z zielonym kolorem nr rejestracyjnego oraz zieloną obwódką. Aby je otrzymać, ubiegający się o to podmiot będzie musiał wypełnić nowy blankiet dowodu rejestracyjnego.

Tablica_rejestracyjna_zmiany_w_rejestracji_pojazdow.jpg

Dla kogo?

Nowelizacja Kodeksu Drogowego wprowadza tzw. czasową rejestrację samochodów. Profesjonalnym dowodem rejestracyjnym i profesjonalnymi tablicami, będą mogły się posługiwać firmy posiadające siedzibę lub swój oddział na terytorium Polski, producenci i dystrybutorzy samochodów oraz jednostki uprawnione np. ITS. Na podstawie zmian podmioty te będą mogły legalnie przeprowadzać jazdy próbne. 

Zasady

Profesjonalny dowód rejestracyjny będzie wydawany przez starostę - jego ważność to 30 dni od daty jegowypełnienia. Natomiast jeżeli zostanie wydany na prośbę laboratorium badawczego producenta, dokument będzie ważny 6 miesięcy co pozwoli na swobodne przeprowadzenie wszelkiego rodzaju badań i testów w warunkach miejskich. Po okresie wygaśnięcia decyzji o przyznaniu profesjonalnej rejestracji pojazdu, która ma być wydawana na rok, właściciel takiej rejestracji będzie musiał zwrócić tablice, dowody rejestracyjne oraz wszystkie pozostałe blankiety do odpowiedniego starostwa. Do kompetencji Starosty będzie również należeć uchylanie decyzji. Za nie dostosowanie się do przepisów będą groziły kary. Taka sama kara będzie stosowana w sytuacji udostępnienia swoich tablic rejestracyjnym osobom trzecim.

Opłata za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów wyniesie 100 zł, koszt samej tablicy dodatkowe 80zł, a za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł. Poza producentami samochodów, maksymalna liczba wydawanych blankietów na jeden podmiot będzie wynosić 100 sztuk.

Profesjonalny_dowod_zmiany_w_rejestracji_pojazdow .jpg

Obowiązki firmy uprawnionej

Podmiot uprawniony będzie musiał prowadzić wykaz pojazdów użytkowanych przez niego w ruchu drogowym. Samochody zarejestrowane na nowych zasadach będą mogły być prowadzone przez pracownika firmy, której wydane zostało zezwolenie lub klienta, czyli osobę bezpośrednio zainteresowaną zakupem, ale tylko w obecności przedstawiciela sprzedawcy.


Udostępnij:
Tagi: Zmiany nowelizacja kodeksdrogowy tablica
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.