Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

5 przykazań uczestnika kolizji drogowej

Brak oceny

W dzisiejszych czasach chwila nieuwagi może nas drogo kosztować. Pośpiech, zamyślenie… i stało się. Kolizje i wypadki drogowe to już niestety norma. Ale co dalej? Jak postępować na miejscu zdarzenia? Jak zabezpieczyć ślady? Jak przygotować się do procesu likwidacji szkody i rozmowy z ubezpieczycielem? Na te pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

5-przykazan-uczestnika-kolizji-drogowej-dobraflota-pl.jpg

1. Sprawdź czy są ranni i wezwij odpowiednią pomoc

W pierwszej kolejności należy pamiętać o bezpieczeństwie zarówno swoim, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Kiedy podczas wypadku są poszkodowani, MUSISZ wezwać pogotowie oraz policję (zadzwoń pod numer 112). Udziel również pierwszej pomocy najbardziej poszkodowanym do czasu przyjazdu służb ratunkowych. W przypadku gdy sytuacja tego wymaga, zostaw pojazdy na miejscu zdarzenia. Ułatwi to policji ustalić przebieg zdarzenia.

2. Zapewnij bezpieczeństwo uczestnikom i pojazdom

Jeśli osób poszkodowanych nie ma, zjedź do bezpiecznego punktu z drugim uczestnikiem i tam dopełnij formalności. Upewnij się, że nikomu się nic nie stało. Jeśli nie ma w pobliżu bezpiecznego miejsca, należy powoli z drugim uczestnikiem stłuczki przejechać do bezpiecznego punktu. Pamiętaj, jeśli sytuacja tego nie wymaga, nie tamuj ruchu. W przeciwnym wypadku policja może nałożyć mandat!

ranni-w-kolizji-5-przykazan-uczestnika-kolizji-drogowej-dobraflota-pl.jpg

3. Ustal sprawcę i spisz przebieg zdarzenia

Kiedy jesteście w stanie samodzielnie ustalić kto jest winny, a wypadku nikt nie ucierpiał, nie wzywaj policji. W niczym nie przyspieszy to sprawy. Policję wzywaj jedynie, gdy sprawca nie przyznaje się do winy. Pamiętaj jednak, że nawet ona nie może zmusić drugiej strony do przyjęcia mandatu. Jeśli tak się stanie, sprawa trafi do sądu.

Pamiętaj o udokumentowaniu zdarzenia:

  • wymień się danymi osobowymi i danymi samochodów ze wszystkimi uczestnikami,
  • zrób zdjęcia pojazdów dowolnym urządzeniem,
  • spisz oświadczenie sprawcy. Taki gotowy druk bez problemu znajdziesz w internecie. Każdy kierowca powinien mieć w samochodzie dwa egzemplarze, w razie pomyłki. Jeśli jednak nie dysponujesz drukami, spisz oświadczenie na dowolnej kartce.

4. Odholuj swój pojazd

Jeśli szkoda na Twoim samochodzie jest tak duża, że nie może on samodzielnie opuścić miejsca zdarzenia, niezbędne będzie holowanie. Bardzo często zapominamy, że posiadamy w swoim ubezpieczeniu opcję holowania (nawet w pakiecie OC). Nie korzystaj więc z opcji płatnej pomocy drogowej, szkoda Twoich pieniędzy. Zadzwoń do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego do działu assistance, powiadom o całej sytuacji, a konsultant odpowie czy przysługuje CI transport. Jeśli tak, będzie to dla Ciebie dużo wygodniejsza opcja, gdyż to wskazana firma holująca rozliczy się sama z ubezpieczycielem.

5. Zgłoś się do ubezpieczyciela

Po zdarzeniu niezwłocznie zgłoś się do swojego ubepzieczyciela i poinformuj go o zdarzeniu. Jeśli Ty jesteś sprawcą, koszty naprawy poszkodowanego pokryje Twoje ubezpieczenie. O tym, w jaki sposób zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, pisaliśmy tutaj.

Podobne zdarzenia mogą zaistnieć wszędzie, zarówno na ruchliwej drodze, parkingu pod sklepem lub przy wyjeździe z garażu. Ważne aby zachować zimną krew i metodycznie podejść do tematu. Właśnie zostałeś ubezpieczony w wiedzę, która na pewno ułatwi Ci ocenę zdarzenia oraz pomoże podjąć odpowiednie kroki.


Udostępnij:
Tagi: stłuczka kolizja wypadek
Marcin Wilk

Specjalista d/s likwidacji szkód, swoje szlify zbierał początkowo w serwisie niezależnym, by następnie w pełni rozwinąć swoje umiejętności pod skrzydłami MOTO Floty.