Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Badania techniczne samochodów flotowych

Brak oceny

Pod koniec ubiegłego roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące badań technicznych pojazdów. Zmiany mają na celu wyeliminowanie z ruchu pojazdów niesprawnych i niespełniających norm.

badania-techniczne-samochodów-flotowych

Regularna kontrola

Samochody poruszające się po drogach muszą okresowo przechodzić badania techniczne. Pojazd bez tych badań jest uznany za niesprawny. Nowe auta należy sprawdzić po trzech latach od daty pierwszej rejestracji pojazdu. Kolejny przegląd wymagany jest po dwóch latach, a następne już co rok. W przypadku samochodów z instalacją LPG, przegląd należy wykonać co roku. Podczas przeglądu sprawdzane są elementy, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, takie jak światła, zawieszenie, hamulce czy układ wydechowy. Jeśli stacja kontroli pojazdów nie stwierdzi żadnych usterek, w dowodzie rejestracyjnym zostaje umieszczona odpowiednia informacja. W sytuacji gdy zostanie stwierdzona usterka, należy ją usunąć w terminie wskazanym przez stację. Jeżeli usterka może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowych, diagnosta ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny.

Opłaty

Wysokość opłat za badanie techniczne została uwzględniona w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. Zgodnie z nią za badanie techniczne auta osobowego posiadacz zapłaci 98 zł. Jeśli dodatkowo samochód jest wyposażony w instalację gazową, opłata wynosi 162 zł. Właściciel motocykla lub motoroweru musi zapłacić 62 zł. Dodatkowo za potwierdzenie wpisem do dowodu rejestracyjnego pozytywnie zakończonego badania technicznego, naliczana jest opłata ewidencyjna, która wynosi 1 zł. Za badanie techniczne należy zapłacić jeszcze przed jego przeprowadzeniem. Wyjątek stanowi rozliczenie usługi na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności. Takie rozwiązanie ma ułatwić działalność przedsiębiorcom zarządzającym flotą samochodową.

MOTO Flota gwarantuje odroczony termin płatności wszystkim swoim klientom. Skorzystaj i Ty, przeprowadź badanie umówione przez konsultanta. Otrzymasz hasło i na jego podstawie uruchomiona zostanie płatność z odroczonym terminem w każdej z ogólnopolskiej sieci stacji Speed Car.

Nowe przepisy

Po przeprowadzeniu badania technicznego, diagnosta ma obowiązek na bieżąco wpisać wyniki do swojego programu i przesłać je do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dostęp do niej mają wszystkie stacje diagnostyczne. Ma to na celu wyeliminowanie sytuacji, w której kierowca jeździ od jednej stacji do drugiej, aby otrzymać pieczątkę. Co ważne, jeśli diagnosta podczas badania znajdzie usterkę, ma wydać kierowcy zaświadczenie z wypisanymi elementami do naprawy. Właściciel pojazdu ma 14 dni na usunięcie usterek i ponowną kontrolę w stacji diagnostycznej. Istotny jest fakt, że przy przekroczeniu 14-sto dniowego terminu, lub wyborze innej stacji kontroli, płaci się pełną stawkę za badanie. Wartość pojedynczej usterki waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od skali naprawy. Kwota jednak nie może przekroczyć wartości pełnego badania czyli 98 zł. W innym wypadku po dokonaniu wskazanych napraw właściciel jest zobowiązany do wykonania ponownego pełnego badania.


Udostępnij:
Tagi: badania techniczne samochodow flotowych
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.