Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Bezpiecznie do celu w ekstremalnych warunkach

Brak oceny

Sezon jesienno-zimowy uznajemy za rozpoczęty. Pierwsze ulewy za nami. Przypomnijmy, jak bezpiecznie prowadzić samochód w trudnych warunkach pogodowych.

„Z doświadczenia wiemy, że uczestnicy ruchu drogowego często przeceniają swoje możliwości, a nie doceniają siły żywiołu. Skutkuje to niebezpiecznymi sytuacjami na drodze. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym kierowcą czy weteranem szos, warto pamiętać i stosować poniższe rady, aby zachować pozytywne emocje na drodze” – mówi Bartłomiej Pejo, Dyrektor Operacyjny wypożyczalni samochodów Emotis.

 1. Zwolnij

  Większą kontrolę na mokrych i śliskich drogach oraz przy ograniczonej widoczności zachowasz, jadąc wolniej. O ile wolniej? Nie ma złotej zasady. Prędkość dostosuj do panujących warunków z odpowiednim „zapasem”.

 2. Uważaj na kałuże

  W czasie ulewy lub krótko po niej, nawet niewielkie kałuże mogą ukrywać duże dziury i nierówności drogi. Jeśli nie ma możliwości ich ominięcia, warto jeszcze bardziej zwolnić. Najechanie na kałużę może spowodować niekontrolowane zachowanie samochodu lub poważne uszkodzenie opony i zawieszenia.

 3. Omijaj zalane drogi lub płynącą wodę

  Kierowcy często nie doceniają głębokości wody na drodze i próbują za wszelką cenę przejechać przez nią. W rzeczywistości, już przy 30 cm głębokości wody, niektóre pojazdy mogą się unosić. Woda o głębokości 60 cm może przemieszczać samochody poza drogę, nawet te duże typu SUV.

 4. Uważaj na pieszych

  Jeśli poboczem lub chodnikiem obok drogi, którą jedziesz, idą piesi, omiń kałuże jeśli to możliwe lub zmniejsz prędkość. Piesi mogą wykonywać niekontrolowane ruchy lub nawet wkroczyć na ulicę, kiedy unikają kałuż lub biegną poboczem.

 5. Wystrzegaj się podmuchów wiatru

  Zachowaj szczególną ostrożność poruszając się w pobliżu większych pojazdów na drodze, które z powodu silnego wiatru mogą mieć problemy z pozostaniem na swoim pasie. Zachowaj też szczególną ostrożność podczas jazdy w obszarach narażonych na nagłe podmuchy wiatru, np. wiadukty, otwarte przestrzenie, miejsca tuż za ekranem dźwiękochłonnym lub innymi obiektami.

 6. Unikaj aquaplaningu

  Aquaplaning ma miejsce, gdy pojazd traci przyczepność i wydaje się, że „płynie” po drodze. To niebezpieczna sytuacja i może się zdarzyć podczas nawet niewielkiej ulewy. Aby uniknąć aquaplaningu, zwolnij, wyłącz tempomat i unikaj nagłego hamowani i ostrych skrętów kierownicą.

 7. Włącz światła

  Aby zwiększyć widoczność, włącz światła mijania – nie wystarczą światła do jazdy dziennej. Dodatkowo użyj przednich świateł przeciwmgłowych. Unikaj jednak świateł drogowych („długich”), które oślepiają innych kierowców. Jeśli widoczność jest ograniczona i spada poniżej 50 m, włącz tylne światła przeciwmgłowe.

 8. Użyj ogrzewania i klimatyzacji

  Ogrzewanie i klimatyzacja pomogą zmniejszyć wilgoć w samochodzie oraz zmniejszyć efekt zaparowanych szyb. Upewnij się, że klimatyzacja nie jest ustawiona na obieg zamknięty.

 9. Zachowaj odstęp

  Zachowaj większy odstęp od pojazdu znajdującego się z przodu i stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Obserwuj też inne samochody poprzedzające i jadące z naprzeciwka. W ten sposób masz więcej czasu na reagowanie na nagłe ruchy innych pojazdów.

 10. Unikaj wyprzedzania

  Jeśli to możliwe, jedź w kolumnie, bez wykonywania dodatkowych manewrów. Jeśli jednak wyprzedzanie lub omijanie podczas mgły jest konieczne, poza obszarem zabudowanym podczas możesz dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie manewru.

 11. Zatrzymaj się

  W ekstremalnych warunkach najlepiej unikać jazdy samochodem. Jednak jeżeli jesteś już w drodze, a warunki ulegną drastycznemu pogorszeniu, znajdź bezpieczne miejsce na wyższym terenie i zjedź na pobocze żeby przeczekać, aż ulewa minie. Unikaj drzew i niesolidnie wyglądających zabudowań.

 12. Kontakt ze światem

  Upewnij się, że masz naładowaną baterię w telefonie i niezbędne kable do ładowania. Sprawdź również, czy posiadasz numer infolinii assistance (usługa zakupiona razem z ubezpieczeniem auto-casco lub zapewniana przez producenta nowego samochodu), na wypadek awarii lub szkody.

Bezpiecznie do celu - Emotis

Emotis to ogólnopolska wypożyczalna samochodów. Prowadzi zarówno wynajem krótkoterminowy (Rent a Car), wynajem średnioterminowy (w tym innowacyjny wynajem elastyczny z dowolnym czasem trwania) oraz wynajem długoterminowy. Emotis jest polską firmą, należącą do stabilnej finansowo Grupy Budmat. Posiada 14 oddziałów w największych miastach Polski.


Udostępnij:
Tagi: ekstremalne warunki emotis
Bartłomiej Pejo

Dyrektor Operacyjny Emotis.