Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Ecodriving – na pierwszym miejscu jest człowiek

Brak oceny

Czy ecodriving ma na celu tylko oszczędność paliwa? Czy „eco jazda” może mieć wpływ na bezpieczeństwo kierowcy? Zobacz wyniki testów, które przeprowadziła firma Cartrack!

ecodriving.jpg

Pionierskie rozwiązania

Proponowane przez Cartrack rozwiązania dawno wyprzedziły schematyczne postrzeganie monitoringu flot. Utarte frazesy „lokalizacja i paliwo” to zamierzchła przeszłość i dzisiaj warto skupić się na rozwoju trzech ściśle ze sobą współpracujących, chociaż autonomicznych w podstawach, obszarów, jakie dla partnerów biznesowych mają kluczowy wpływ na osiąganie co raz to lepszych wskaźników i wyników:

  • bezpieczeństwo kierowców
  • redukcja kosztów floty
  • optymalizacja procesów sprzedażowych

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Cartrack raportując styl jazdy konkretnej floty liczącej ponad 100 pojazdów (również indywidualnych użytkowników), w oparciu o 8 mierzalnych parametrów, sklasyfikował kierowców jako poruszających się: bezpiecznie (15% badanych), akceptowalnie (63% badanych) oraz nieakceptowalnie (22% badanych).

Następnie w oparciu o wspomniane 8 zmiennych, wyznaczony został każdemu z użytkowników floty, jasny i skonkretyzowany kierunek zmian jego indywidualnego stylu jazdy. Kierowcy zostali wyedukowani nie poprzez mechanizm kar i konsekwencji, lecz racjonalne przekonanie, że na szali waży się ich własne bezpieczeństwo, czas i skuteczność w pracy. Efekty? Spektakularne, chociaż nie zaskakujące.

Wystarczył kwartał, by podane wyżej liczby zmieniły się z 15% / 63% / 22% na stosunek 30% / 61% / 9%. Co ważne – zmiany te nie zostały wymuszone, tylko wypracowane poprzez świadomość użytkowników o mechanizmach je kreujących. Co za tym idzie – zagrożenie efektem regresu niemal nie istnieje, ponieważ raz przekonany do zmiany złych nawyków kierowca, rozumiejący słuszność tych zmian, nie odczuwa żadnych bodźców ani powodów, by wracać do przeszłości.

Nie tylko ekologia

Wniosek? Ecodriving to nie tylko ekologia – chociaż również. To nie tylko redukcja kosztów utrzymania floty. Ecodriving to przede wszystkim zmotywowany, przekonany o swoim bezpieczeństwie pracownik, który jest najlepszą – bo dobrowolną i zaangażowaną – wizytówką każdej firmy nastawionej na relacje biznesowe.


Udostępnij:
Ekspert CarTrack