Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Fleet manager – za co może odpowiedzieć przed sądem?

Brak oceny

Stanowisko fleet managera to odpowiedzialna funkcja. Dziś zajmuje się nie tylko wyborem aut do floty lub optymalizacją kosztów, ale musi być również na bieżąco z aktualnymi przepisami prawnymi, z tytułu których może być pociągnięty do odpowiedzialności za wykonane działania.

Fleet manager – za co może odpowiedzieć przed sądem?

Ilość zdarzeń oraz niespodziewanych sytuacji, które mogą się zdarzyć na drodze jest nieograniczona. Skuteczny fleet manager powinien umieć przewidzieć większość z nich, aby móc zapewnić bezpieczeństwo sobie i użytkownikom swoich pojazdów. Jego działalność dziś nie ogranicza się jedynie do spraw operacyjnych tj. wydawania i zwrotu aut, organizacji serwisów, czy obsługi roszczeń, ale również w jego gestii niejednokrotnie pozostają decyzje biznesowe takiej, jak budżetowanie, czy wdrażanie nowej strategii flotowej firmy.

Podejmuj właściwe decyzje

To zdanie łatwo powiedzieć, jednak nieco trudniej wprowadzić w życie. Do niewłaściwych decyzji operacyjnych i biznesowych mogą należeć:

 • zbyt późna lub zbyt wczesna wymiana opon,
 • brak kontroli nad terminami ważności uprawnień pracowników (niesprawdzenie posiadanych uprawnień),
 • niewyposażenie auta w regulowane prawem elementy (np. gaśnica),
 • brak wymiany rozrządu w odpowiednim momencie,
 • brak kontroli nad ważnością dokumentów służbowych aut (np. OC),
 • nadużycie uprawnień,
 • niedopełnienie obowiązków

Większość błędnych decyzji zostaje podjętych w wyniku nacisków np. działu finansowego, czy działu handlowego, które to dążą do maksymalnej optymalizacji kosztów, rzadziej z powodu własnej niewiedzy. Młody fleet manager może sobie nie poradzić z tą presją, przez co nieumyślnie może doprowadzić do tragedii, za którą być może będzie musiał odpowiedzieć nawet przed sądem. Co grozi fleet managerowi? W przypadku błędu menedżer flotowy może być pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej, służbowej lub karnej np. jeżeli kierowca służbowego auta spowoduje poważną kolizję narażając zdrowie lub życie własne, bądź pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Zaniechania fleet managera mogą mieć znamiona wykroczeń lub przestępstw. Nieświadome dopuszczenie do ruchu kierowcy bez uprawnień powoduje popełnienie wykroczenia z art. 96 kodeksu wykroczeń zagrożone karą grzywny. Jednak najniebezpieczniejsze są działania, których popełnienie może być zakończone karą pozbawienia wolności. Do takich działań należą:

 • bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwu ruchu,
 • sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym,
 • narażenie innej osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
 • narażenie spółki na szkodę,
 • przyjmowanie korzyści majątkowych

Oprócz odpowiedzialności karnej sąd może również dożywotnio zakazać wykonywania zawodu fleet managera lub prowadzenia działalności, której głównym celem jest zarządzanie flotą.

To Ty decydujesz

Wszystkie kwestie dotyczące odpowiedzialności powinny znaleźć się w polityce flotowej firmy. Dobrze skonstruowana polityka firmy i jej bezwzględne przestrzeganie może zapewnić fleet managerom spokój ducha, gdyż nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka ponoszenia odpowiedzialności prawnej, jednak można je istotnie zminimalizować. Codzienne zadania należy wykonywać niezwykle sumiennie i starannie, ze szczególnym naciskiem na sferę operacyjną. Poszukiwaną cechą charakteru dobrego fleet managera, który chce pracować ze spokojną głową jest także asertywność. Odmowa osobom decyzyjnym jest niezwykle trudna, zwłaszcza pod presją, jednak to fleet manager odpowiada za bezpieczeństwo swoich kierowców i to on w kryzysowych sytuacjach będzie rozliczany ze swoich decyzji – nie tylko służbowo, ale również prawnie.


Udostępnij:
Tagi: fleet manager odpowiedzialność
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.