Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Na wakacje autem – odpowiednie przygotowanie samochodu do długiej podróży

Brak oceny

Wybierasz się na wakacje samochodem? Sprawdź koniecznie, jak przygotować swoje auto, aby podróż minęła spokojnie, bezpiecznie i bez niespodzianek!

na_wakacje_samochodem.jpg

Zadbaj o swój komfort!

Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że podróżowanie autem ma znacznie więcej zalet niż podróż samolotem, pociągiem, czy autobusem. Owszem, samolot będzie szybszy, jednak wprowadza spore ograniczenia już na miejscu. Nie ma nic bardziej irytującego na wakacjach, kiedy najważniejszy jest relaks i odpoczynek, niż konieczność dopasowywania się do rozkładu jazdy. Wiele osób pragnie tego uniknąć i dlatego też wybiera auto. Dodatkowo jest wiele pięknych miejsc, do których można dotrzeć tylko samochodem. Podróżowanie autem jest komfortowe, wygodne i co najważniejsze – jest się zupełnie niezależnym. Ponadto podróż autem to nieograniczone (a raczej ograniczone jedynie przestrzenią bagażową) możliwości zabrania ze sobą niezbędnego bagażu. Już zdecydowałeś się na jazdę na wakacje autem, teraz czas się dobrze przygotować. Warto pamiętać o kilku ważnych elementach i sprawach, które należy wykonać przed wyjazdem.

Kierunek podróży

Podróże po Polsce wymagają nieco innego przygotowania niż podróże po Europie. O pewnych kwestiach nie trzeba pamiętać podróżując np. z Katowic do Gdańska, a które nie mogą ulec zapomnieniu, gdy planujesz trasę z Katowic do Splitu. We wszystkich jednak podróżach, co się tyczy także podróży całorocznych, nie tylko w okresie wakacyjnym, najważniejsze jest bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Poniżej znajdziesz krótką listę czynności, których wykonanie przed zabraniem siebie i swojej rodziny w wakacyjną trasę będzie niezwykle wskazane.

Zwróć uwagę na stan techniczny swojego auta!

Koniecznie sprawdź zawieszenie, hamulce, układ wydechowy oraz układ chłodzenia. Warto sprawdzić także stan wycieraczek oraz przygotować ew. zestaw naprawczy do wykonania podstawowych prac, o ile jest to możliwe.

Nie zapomnij o ważnym ubezpieczeniu OC oraz Zielonej Karcie!

Zielona Karta jest niezbędna i przydatna tylko podczas podróży poza Unię Europejską. Warto jednak o niej pamiętać, zwłaszcza wybierając się do Chorwacji. Chcesz odwiedzić Dubrovnik? Trasa do tego zjawiskowego miasta biegnie przez Bośnię i Hercegowinę – obowiązkowa będzie i Zielona Karta i paszport!

Sprawdź skrupulatnie przepisy panujące w krajach, po terenie których podróżujesz!

Najważniejsze z nich to te dot. maksymalnej prędkości oraz konieczności i sposobu płatności za autostrady. Warto też zwrócić uwagę na wyposażenie dodatkowe, które jest obowiązkowe w pojazdach osobowych, aby nie stwarzać możliwości do otrzymania mandatu w razie ew. kontroli.

Zaktualizuj mapy i opracuj najlepszą trasę!

Dobrze wybrana trasa pomoże Ci zaoszczędzić sporo stresu i czasu. Nie zawsze jazda płatną autostradą będzie optymalna i nie zawsze jej ominięcie będzie korzystne. Najważniejsze są Twoje prywatne preferencje – ustal je i na ich podstawie zaplanuj trasę Twojej podróży.

bezpiecznie_na_wakacje.jpg

Porady końcowe

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich czynności, które warto wykonać przed wakacyjną podróżą. Warto pamiętać także o ew. ubezpieczeniu Assistance, prawidłowym używaniu klimatyzacji, czy zasadach pakowania rzeczy do bagażnika przy długich trasach. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo. W długich trasach rób częste postoje i nie dopuszczaj do uczucia przewlekłego zmęczenia. Na postoju warto wysiąść z auta i zrobić kilka podstawowych ćwiczeń. Pod ręką warto mieć także kawę, coś słodkiego, czy energetycznego – nie zawsze musi być to napój energetyczny. Ruszaj w drogę!


Udostępnij:
Tagi: bezpieczeństwo wakacje
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.