Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Oślepienie za kierownicą – jak sobie z nim radzić?

Brak oceny

Oślepiający blask może być przyczyną poważnych sytuacji na drodze. Promienie słoneczne są szczególnie niebezpieczne, gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem – wczesnym rankiem oraz tuż przed zmierzchem. Problem mogą sprawiać także światła innych pojazdów, zwłaszcza po zmroku. Sprawdź, jak zadbać o swój wzrok za kierownicą!

oslepienie_za_kierownica.jpg

Uważaj na słońce

Oślepienie za kierownicą jest niebezpieczne zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Światło może nie tylko świecić bezpośrednio w oczy, ale także odbijać się od innych samochodów, cieków wodnych, jezior, czy nawet kałuż lub mokrej od deszczu jezdni. Skutkiem oślepienia jest ograniczenie pola widzenia oraz o wiele mniejszy komfort jazdy. Z jego powodu można nie dostrzec hamującego z przodu auta lub zmieniającego pas motocyklisty. Przygotowania do jazdy w słoneczną pogodę rozpocząć należy od dokładnego umycia szyby zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz ze zwróceniem szczególnej uwagi na brak smug. To właśnie brud jest przyczyną rozproszenia promieni słonecznych oraz zwiększenia blasku światła. Wiosną i latem obowiązkowym wyposażeniem każdego auta powinny być także okulary przeciwsłoneczne, gdyż samochodowe osłony w przypadku niektórych kątów padania promieni słonecznych są zwyczajnie bezużyteczne.

Zadbaj o filtr

Najlepszymi okularami do jazdy są te posiadające filtr polaryzacyjny. Filtr ten doskonale redukuje wszelkie odblaski wynikające z odbijania promieni słonecznych od gładkich powierzchni oraz zwiększa kontrast widzenia. Warto także wybierać okulary, nieposiadające zbyt dużych oprawek, które mogą mieć wpływ na poszerzenie strefy martwego pola oraz oznakowane symbolem UV 400. Dodatkowo szkła nie powinny być zbyt ciemne (najlepiej określone kategorią 2 lub 3) oraz nie być czerwone, niebieskie lub zielone, co może wpływać na zakłamanie kolorów znaków drogowych lub sygnalizacji świetlnej.

Uważaj nocą

Podczas jazdy nocą koncentracja kierowcy znacznie spada przy jednoczesnym wzroście czasu reakcji. Ewentualne oślepienie światłami jadącego z naprzeciwka auta może być tragiczne w skutkach. W przypadku oślepienia nieprawidłowo ustawionymi światłami należy w miarę możliwości zwolnić i spojrzeć na sąsiedni pas. Warto także sprawdzić poprawność działania świateł we własnym aucie, aby nie być potencjalnym zagrożeniem. Zadbaj o swój wzrok za kierownicą, aby nie czuć dyskomfortu podczas jazdy samochodem w słoneczny dzień, czy ciemną noc i czuć się bezpiecznie na drodze.


Udostępnij:
Tagi: oślepienie kierowca rada ruchdrogowy
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.