Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Polski kierowca a udzielanie pierwszej pomocy

Brak oceny

W razie wypadku drogowego polscy kierowcy doskonale będą wiedzieli, jak się zachować. Wezwanie służb porządkowych nie będzie stanowiło żadnego problemu, ale jednak znakomita większość będzie miała obawy przed udzieleniem pierwszej pomocy. Takie są wyniki badania przeprowadzonego w ramach akcji ProfiAuto PitStop.

polski_kierowca_1.jpg

Anonimowe ankiety

W trakcie bezpłatnej kontroli samochodów kierowcy zostali poproszeni o anonimowe wypełnienie ankiet na temat bezpieczeństwa na drogach. Polski kierowca wie co zrobić w razie wypadku, ale paraliżuje go strach. Ponad 60% kierowców było świadkiem wypadku drogowego, a połowa ankietowanych oceniła swoją wiedzę na temat prawidłowego zachowania w razie wypadku jako dobrą. Co ciekawe, co trzeci kierowca po raz ostatni zetknął się z wiedzą na temat udzielenia pierwszej pomocy podczas kursu na prawo jazdy, jednak aż 3/4 badanych wie, w jakim tempie powinno się prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową.

- W ankietach wzięło udział niemal 1000 kierowców i aż 64% z nich przyznało, że było kiedyś świadkami wypadku drogowego. To naprawdę dużo. Jak się okazuje wiedza o tym, jak należy się wtedy zachować jest naprawdę dobra, ale gorzej jest w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy. Ponad połowa ankietowanych miałaby obawy przed wykonaniem sztucznego oddychania, a co czwarty kierowca nie ma pojęcia, w jakim tempie powinno być ono wykonywane – mówi Łukasz Kopiec, dyrektor marketingu Moto-Profil.

polski_kierowca_2.jpg

Mocna czwórka

Dokładnie połowa kierowców oceniła swoją wiedzę na temat zachowania podczas wypadku na czwórkę w szkolnej skali. 21% uważa, że ich wiedza jest bardzo dobra, a 19% - dostateczna. Co ciekawe blisko 1/3 ankietowanych ostatni raz miała kontakt z informacjami w tym zakresie podczas kursu na prawo jazdy. Co czwarty kierowca dowiedział się z mediów, jak prawidłowo zachować się podczas wypadku, a blisko 10% uczestniczyło w szkoleniach dotyczących bezpieczeństwa w pracy lub kursach dodatkowych we własnym zakresie.

- Prawie każdy z ankietowanych kierowców posiadał jakiś sprzęt, który nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu, a może przydać się w razie wypadku i to bardzo dobra wiadomość. Co trzeci kierowca miał w schowku latarkę, a co czwarty – nóż lub scyzoryk do cięcia pasów bezpieczeństwa albo dodatkowe wyposażenie apteczki, takie jak koc termiczny czy ustnik do wykonywania sztucznego oddychania – dodaje Łukasz Kopiec.

polski_kierowca_3.jpg

Zaskakujące wnioski

Gorzej prezentują się wyniki dotyczące udzielenia pierwszej pomocy na miejscu. 45% kierowców twierdzi, że wie jak to zrobić, ale tylko 16% podjęłoby się tego bez wahania. Co czwarty uważa, że nie posiada wystarczających umiejętności lub wiedzy, ale wezwałby służby ratunkowe. Z kolei co piąty byłby w stanie zabezpieczyć miejsce wypadku. 19% ankietowanych obawia się, że w momencie krytycznym mogliby odczuwać duży stres lub strach, a blisko 10% uważa, że nie posiada odpowiedniego sprzętu do udzielenia pomocy.


Udostępnij:
Tagi: profiauto pierwszapomoc polskikierowca pitstop
Ekspert ProfiAuto
ProfiAuto to marka zrzeszająca największe hurtownie, najlepsze sklepy motoryzacyjne i najsprawniejsze serwisy samochodowe. Poprzez najnowsze rozwiązania technologiczne i biznesowe oraz rozwinięty system dystrybucji od lat wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów.