Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Prawidłowe ciśnienie w oponach – dlaczego tak ważne?

Brak oceny

Po zimie przyszedł czas na wymianę opon na letnie. Warto przyjrzeć się dokładnie ogumieniu swego auta nie tylko przed zimą, ale także w porze letniej. Najważniejsze jest właściwe ciśnienie.

opony_cisnienie.jpg

Rokroczne zmiany

Badania dowodzą, że niemal 3/4 kierowców posiada dwa komplety opon, które wymienia odpowiednio w porze zimowej i letniej. Niepokojące jest jednak to, że o ile każdy stara się kontrolować stan ogumienia opon zimowych, to opony letnie często są traktowane po macoszemu. Nic bardziej mylnego! Korzystając po raz kolejny z ogumienia letniego należy dokładnie sprawdzić, czy nie posiada żadnych uszkodzeń lub widocznych gołym okiem usterek i czy obecny stopień eksploatacji pozwala na dalsze używanie danych opon. Na zużycie opony ma wpływ wiele czynników m.in. przebieg, jakość dostępnych dróg, technika i styl jazdy oraz ciśnienie w ogumieniu. Na ten ostatni aspekt wielu kierowców przymyka oko lub zwyczajnie nie zdaje sobie z niego sprawy. Dodatkowo czynnik ten ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Niepożądane skutki

Nieprawidłowo napompowane opony mają o wiele gorsze właściwości jezdne niż w przypadku prawidłowego ciśnienia. Ponadto niewłaściwe ciśnienie ma wpływ na zmianę drogi hamowania, skłonność do aquaplanningu, zwiększenie zużycia paliwa oraz nieregularną eksploatację bieżnika. Za bardzo napompowane opony mogą prowadzić do zbyt szybkiego zużycia niektórych elementów zawieszenia i układu kierowniczego, pogorszenia funkcji amortyzacyjnych oraz przyczepności do jezdni. Od końca 2014 roku wszystkie nowe auta posiadają fabrycznie wmontowane czujniki ciśnienia, które mają sygnalizować o jego spadku. Warto jednak być czujnym i sprawdzać ciśnienie pomimo tego.

Właściwe ciśnienie

Systematyczna utrata ciśnienia w oponach może być spowodowana m.in. nieprawidłowym ich przechowywaniem. Kontrola ciśnienia w oponach powinna być przeprowadzana przynajmniej raz w miesiącu. Jeżeli wahania temperatur są wyjątkowo wysokie – nawet częściej. Każdy znaczny spadek temperatury powoduje spadek ciśnienia w ogumieniu. Ciśnienie jest kontrolowane w nierozgrzanych oponach oraz kiedy auto stoi na równej nawierzchni. A jakie jest prawidłowe ciśnienie? Jego dokładną wartość określa producent samochodu i łatwo sprawdzić ją w instrukcji obsługi pojazdu. Często informacja pojawia się także na elementach nadwozia np. na klapce wlewu. Warto tej wartości pilnować, aby móc długo cieszyć się sprawnym ogumieniem i bezpieczną jazdą.


Udostępnij:
Tagi: opony bezpieczeństwo ciśnienie wymiana kontrola
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.