Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

"Hu hu ha, nasza zima zła!" - jak przygotować auto na mróz, śnieg i słotę?

Brak oceny

Klimat ciepły umiarkowany przejściowy, który występuje w Polsce nie rozpieszcza kierowców, zwłaszcza zimą. Odpowiednie przygotowanie samochodu do sezonu zimowego pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Coraz niższe temperatury za oknem oraz coraz częściej pojawijące się opady to znak, że czas najwyższy przygotować i wyposażyć swoje auto na zimę.

Przygotowanie auta na zimę

Rano ruszaj śmiało i bez stresu!

Mroźny poranek, jak zawsze wychodzisz spóźniony z domu, a tu drzwi po naciśnięciu klamki ani drgną. Twoja złość i frustracja rośnie z każdą sekundą. Ta sytuacja brzmi znajomo? Można się tego ustrzec! Niezbędne będzie smarowanie uszczelek, które zapobiega ich uszkodzenia w przypadku przymarznięcia do karoserii, ale przede wszystkich pozwoli bez problemu dostać się do środka. Czynnośc tę warto wykonać, nawet jeżeli Twoje auto jest garażowane. Rozruch silnika zimową porą to temat rzeka. Moc akumulatora oraz jego sprawność nigdy nie są tak istotne, jak właśnie zimą. Warto pamiętać, że silniki diesla wymagają znacznie większej mocy niż silniki benzynowe. Nie chcesz się martwić o to, czy Twoje auto rano 'odpali'? Podczas rutynowej wizyty w serwisie sprawdź akumulator. Badanie trwa chwilę, a może zapewnić spokój na długi czas.

Dobra widoczność to priorytet!

Słaba widoczność, śnieg, deszcz oraz szybko zapadający zmierzch to typowa sceneria zimowej jazdy. W tym czasie należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo swoje, pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu. Wysłużone pióra wycieraczek oraz niewystarczające oświetlenie może prowadzić do tragedii. Nie możesz do tego dopuścić! Wymiana wycieraczek na nowe oraz dopasowanie odpowiednich żarówek pozwoli Ci poczuć się o wiele bezpieczniej. Nie bez powodu niektóre płyny eksploatacyjne posiadają określenie 'zimowy'. Letni płyn do spryskiwaczy oraz płyn chłodniczy mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Nieodpowiedni płyn do spryskiwaczy może spowodować zamarznięcie zbiorniczka oraz niezbędną wizytę w warsztacie lub ogrzewanym garażu i jego żmudne odmrażanie. Jeżeli będziesz zwlekał zbyt długo zbiorniczek może zostać całkowicie uszkodzony przez lód i konieczna będzie jego wymiana. Letni płyn chłodniczy może doprowadzić do poważnego zniszczenia podzespołów silnika oraz samej jednostki. Jak widzisz wybór letniego płynu eksploatacyjnego to tylko pozorna oszczędność – pamiętaj o tym podczas kolejnych wymian płynów.

Trzymaj się nawierzchni!

'Kiedy zmienić opony na zimowe'? To pytanie pojawia się w głowach każdego kierowcy, którego samochód nie posiada opon całorocznych. Odpowiedź na to pytanie jest prostsza niż myślisz, jednak musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Zmiana opon powinna nastąpić, gdy średnia dobowa temperatura będzie niższa niż 7°C. Sporo podróżujesz wczesnym rankiem lub późnym wieczorem i nocą? Codziennie pokonujesz trasy liczące nawet kilkaset kilometrów? Wymień opony dużo wcześniej niż Twój sąsiad, który autem dojeżdża tylko do pracy. Nie czekaj także od ostatniej chwili. Znaczne pogorszenie warunków atmosferycznych oraz wielogodzinne kolejki w serwisach mogą sprawić, że będziesz zmuszony unieruchomić auto nawet na kilka dni.

Bądź przygotowany!

Spokojną jazde zimą ułatwi Ci też odpowiadnie doposażenie auta. Szczotka, dobry skrobak, czy odmrażacz do szyb sprawią, że w ekspresowym tempie opuścisz parking podczas mroźnego poranka, a ośnieżony samochód, czy zamrożona szyba nie będą stanowić żadnego problemu. Warto, aby w Twoim bagażniku znalazły się łańcuchy na wypadek sporych opadów śniegu oraz latarka, zapasowe baterie i odblaski, które mogą być niezbędne podczas ewentualnego zdarzenia na drodze. Może nigdy ich nie użyjesz, jednak w przypadku użycia mogą uratować Twoje zdrowie i życie.

Przygotowanie auta na zimę nie wymaga poświęcenia zbyt wiele czasu, ani skomplikowanych umiejętności, a ma znaczny wpływ na komfort i jakość jazdy oraz przede wszystkim Twoje bezpieczeństwo. Wprowadź w życie zaprezentowane wskazówki i podróżuj zimą spokojnie i bez stresu.


Udostępnij:
Tagi: przygotowanie auta na zimę
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.