Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Przygotuj auto na wiosnę – na co zwrócić uwagę po zimie?

Brak oceny

Tegoroczna zima była wyjątkowo łaskawa. Mimo to warto sprawdzić kondycję samochodu, gdyż niska temperatura, śnieg, lód, sól, wilgoć oraz jazda w ciężkich warunkach może niekorzystnie wpłynąć na stan auta. Sprawdź, jak odświeżyć i przygotować auto na przyjście wiosny!

auto_wiosna.jpg

Na błysk

Przede wszystkim warto zadbać o dokładnie umycie i wyczyszczenie auta. Największym utrapieniem zimy nie jest śnieg, ale właśnie sól, która może dostać się w najgłębsze zakamarki. Skrupulatne zmycie brudu z karoserii to początek przygotowań auta na wiosnę. Umyć należy także blachy, podwozie i nadkola, a następnie je sumiennie zakonserwować. Jeżeli na nadwoziu pojawiły się ubytki lakiernicze i początki rdzy, należy o nie zadbać np. odwiedzić serwis lakierniczy oraz nawoskować karoserię. Trzeba poświęcić także czas kabinie – wysusz i odkurz wnętrze, umyj szyby, kokpit oraz zaimpregnuj tapicerkę. Warto wymienić także pióra wycieraczek po zimie oraz nasmarować np. wazeliną gumowe uszczelki w drzwiach, aby zapobiec ich wykruszeniu.

Kontroluj

Po zimie warto także uważniej przyjrzeć się poszczególnym podzespołom i układom. Zobacz, jak wygląda zawieszenie i układ kierowniczy – zimą dużo łatwiej o uderzenia m.in. z powodu przykrycia śniegiem dziur w nawierzchni. Sprawdź tarcze hamulcowe –  osadzona sól i brud oraz wpływ częstego użytkowania i wahań temperatur mogą zmniejszyć skuteczność hamowania i prowadzić do tragedii. Pozimowa kontrola powinna objąć także płyny i oleje – sprawdź poziom oleju silnikowego oraz poziom i gęstość płynu chłodniczego i hamulcowego, wymień płyn do spryskiwaczy na letni. Upewnij się, że wszystkie żarówki są sprawne, a w przypadku wymiany – sprawdź ustawienie świateł. W przypadku używania opon sezonowych – zmień opony na letnie i zweryfikuj ich ciśnienie oraz wyważenie.

Świeże powietrze

Jesień i zima to najgorszy czas dla kabinowych filtrów powietrza oraz klimatyzacji. Elementy te narażone są na wilgoć, co może prowadzić do powstania grzybów i pleśni. Wymiana na wiosnę pozwoli cieszyć się czystym powietrzem oraz poprawi działanie układu wentylacyjnego. Warto odgrzybić także klimatyzację.

Bezpieczeństwo na drodze jest niezwykle ważne. Odpowiednie przygotowanie auta po zimie pozwoli uniknąć niespodziewanych usterek, zapewni dużo lepszy komfort jazdy oraz zagwarantuje dłuższą żywotność poszczególnych elementów pojazdu. Zadbaj o swoje auto!


Udostępnij:
Tagi: przygotowanie serwis wiosna zima auto
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.