Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Seniorzy za kierownicą – zagrożenie?

Brak oceny

Nie od dziś wiadomo, że seniorzy to najszybciej powiększająca się grupa wśród kierowców. Czy zaawansowany wiek daje przewagę na drodze, czy sprawia, że taki kierowca może stanowić zagrożenie?

Seniorzy za kierownicą

Doświadczenie i przezorność

Owszem, grupa seniorów rośnie w szybkim tempie, jednak to nie oni odpowiedzialni są za największa liczbę wypadków. Wiele danych statystycznych donosi, że to właśnie młodzi kierowcy są bardziej brawurowi na drodze, nie zdają sobie sprawy ze swoich ograniczeń, co ma bezpośredni wpływ na to, że powodują oni najwięcej wypadków śmiertelnych. Seniorzy doskonale wiedzą, co może sprawiać im trudność i starają się maksymalnie minimalizować ryzyko. Nie da się też ukryć, że to jednak starsi ludzie częściej powodują kolizje, jednak nie są to groźne zdarzenia.

Świadomość ograniczeń

Bezapelacyjnie wejście w pewien wiek powoduje, że prowadzenie auta staje się o wiele bardziej skomplikowane. Starsi ludzie narzekają na różne dolegliwości. W podeszłym wieku znacznemu pogorszeniu ulega także wzrok i zwęża się pole widzenia. Dużo trudniej takie osoby widzą przy słabym świetle, czy w nocy, a także mają dłuższy czas reakcji i większe problemy z rozpoznawaniem obiektów na drodze zarówno tych poruszających się, jak i nie. Seniorzy mają świadomość swoich ograniczeń i dlatego też jeżdżą wolniej, uważniej, głównie w ciągu dnia i w większości przypadków poruszają się znanymi sobie trasami. Największy problem sprawiają im skrzyżowania oraz kolizyjne skręty w lewo.

Nieprzerwana aktywność

Według zapowiedzi w przeciągu 10 lat jeden na czterech kierowców będzie osobą po 65. roku życia. Różnorodne badania pokazują, że dużo lepiej radzą sobie za kierownicą ci seniorzy, którzy nie rezygnują z rozmaitych aktywności, a dodatkowo jeżdżą samochodem regularnie. Starsza osoba, która każdego dnia wyjeżdża na ulicę stanowi mniejsze zagrożenie dla ruchu niż 40-latek, czy 20-latek. Natomiast jeżeli senior jest 'niedzielnym kierowcą' to przy zachowaniu ostrożności jest tak samo (nie)bezpieczny na drodze, jak 'niedzielny kierowca' w wieku 27 lat, 35 lat, czy po 40-ce.


Udostępnij:
Tagi: bezpieczeństwo kierowca senior seniorzy za kierownicą
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.