Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Umowy najmu krótko- i długoterminowego – uważaj na haczyki!

Brak oceny

Idea wynajmu samochodu wydaje się prosta i nieskomplikowana. Wypożyczamy auto, które po upływie zadeklarowanego czasu zwracamy, ponosząc jedynie koszty związane z wynajem oraz eksploatacją. Jednak umowa najmu może zawierać pułapki i haczyki, z których warto zdawać sobie sprawę przed jej podpisaniem.

Umowy najmu krótki-i długoterminowego

Wynajem długoterminowy

Popularność, jaką zdobywa na polskim i światowym rynku wynajem długoterminowy rośnie z roku na rok. Perspektywa posiadania nowego auta bez konieczności angażowania własnych oszczędności, a jedynie ponoszenie kosztów miesięcznego abonamentu jest kusząca nie tylko dla firm, ale również klientów indywidualnych. W teorii jedynym wydatkiem będą koszta eksploatacyjne. W praktyce może to jednak wyglądać inaczej.

Palisz, często podróżujesz ze swoim czworonogiem, a może chcesz odstąpić od umowy?

Obecnie firmy oraz dealerzy samochodowi dokładają wszelkich starań, aby ich oferta była najkorzystniejsza na rynku, co niejednokrotnie dla klienta oznacza – 'najtańsza'. Niższa wysokość raty może skutkować dodatkowymi punktami w umowie lub aneksie. Może się okazać, że w Twojej gestii będzie ubezpieczenie pojazdu oraz wykonywanie napraw elementów eksploatacyjnych – oczywiście w autoryzowanym serwisie. W większości umów pojawia się również zapis dot. zakazu przewozu zwierząt oraz zakazu palenia. Wynajmodawca powinien udowodnić, że następujące czynności miały miejsce, aby móc Cię ukarać, jednak jeżeli tego dowiedzie to kara może wynieść nawet kilkaset złotych. Odstąpienie od umowy najmu również może być kosztowne. W chwili podpisywania dokumentu możesz deklarować korzystanie z umowy przez 2 lata, jednak w życiu bywa różnie. Co może Cię czekać w przypadku odstąpienia? Spłata kilkudziesięciu procent pozostałej kwoty do zapłaty, uregulowanie rocznej polisy OC i oczywiście opłata za stworzenie aneksu do umowy. Co ciekawe w większości umów znajduje się także zapis mówiący o karach z tytułu przekazania korespondencji, czyt. mandatu za przekroczenie mandatu lub przejazd na czerwonym świetle.

A może podróż dookoła świata?

Jeżeli myślałeś o wynajmie auta i ruszeniu w podróż dookoła świata to może stać się to nieopłacalne. Podczas podpisywania umowy wyznaczany jest zwykle roczny limit kilometrów, którego przekroczenie skutkuje naliczaniem opłat za każdy kolejny kilometr. Wyjazd za granicę także musi być ustalony z wynajmodawcą. W standardowych zapisach często jest mowa o zakazie wyjazdu, a ewentualna zgoda na piśmie wydawana jest po wniesieniu opłaty. Jeżeli przekroczysz granice kraju bez pisemnej zgody to kara może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

A może chciałeś dorobić po godzinach i nie zwracać uwagi na krawężniki?

Samochód wynajmowany przez osobę prywatną nie może być także wykorzystywany do celów zarobkowych. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na zapisy dot. udziału w szkodzie. Nie jesteś właścicielem pojazdu, jednak nie zwalnia Cię to ze starannego dbania o kondycję pojazdu. Firmy, chcąc się zabezpieczyć przed skutkami brawurowej lub nierozsądnej jazdy, w umowach zawierają klauzule dot. wysokości pokrycia szkód w zależności od ich wielkości. Oczywiście najczęściej dotyczy to jedynie szkód z winy wynajmującego.

Wynajem krótkoterminowy

Auta na krótki okres najczęściej wypożycza się podczas wakacji. Urlopowy nastrój nie może zaburzyć Twojego osądu. Wypożyczalnie kuszą klientów jak najniższymi cenami, co powoduje, że za wiele, wydawałoby się podstawowych udogodnień, przyjdzie Ci dopłacić. Większość dodatkowych opłat jest powszechnie znanych, jednak warto o nich przypomnieć.

Wakacje z dzieckiem, dodatkowym kierowcą i w tropikach?

Do najczęstszych udogodnień, za które trzeba dodatkowo dopłacić należy klimatyzacja, fotelik dla dziecka, a niejednokrotnie również bagażnik. Drugi kierowca lub zbyt krótki staż za kierownicą i zbyt młody wiek także generują dodatkowe koszta. Zwróć szczególną uwagę na stan pojazdu – sprawdź i zapisz w obecności obsługi wszystkie, nawet najmniejsze usterki. Przeoczenie tego kroku może Cię sporo kosztować w trakcie zwrotu auta. Pamiętaj, aby zawsze oddawać samochód z tym samym stanem paliwa (o ile w umowie nie zapisano inaczej). Koszt paliwa w wypożyczalni zawsze będzie kilkukrotnie wyższy.

Czytaj aneksy i drobne druki

Tę myśl powinno się mieć z tyłu głowy w codziennym życiu, nie tylko w przypadku wynajmu auta. Przed podpisaniem umowy warto, byś się zorientował na co się piszesz – wszystko jest dla ludzi, jednak trzeba być tego świadomym.Jeżeli wszystkie warunki użytkowania będą dla Ciebie jasne i na wszystkie się świadomie zgodzisz, to na żadne haczyki nie będziesz musiał uważać.


Udostępnij:
Tagi: najem krótko i długoterminowy
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.