Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Wynajem długoterminowy – czy leasing odchodzi do lamusa?

Brak oceny

Polscy przedsiębiorcy coraz bardziej doceniają wynajem długoterminowy. Rosnąca popularność nie tylko wśród dużych firm, ale również małych i mikroprzedsiębiorstw jasno wskazuje, że ta forma finansowania samochodu szturmem weszła na polski rynek. Klienci indywidualni także zauważyli korzyści płynące z wynajmu długoterminowego. Czy to oznacza, że leasing powoli zacznie odchodzić w zapomnienie?

Wynajem długoterminowy – czy leasing odchodzi do lamusa?

Wygoda vs swoboda

Wynajem długoterminowy jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią się o nic martwić i są w stanie za ten komfort zapłacić wyższą cenę. W teorii ta forma finansowania auta pozwala w jednej miesięcznej racie zawrzeć wszelkie koszty związane z użytkowaniem samochodu z wyjątkiem paliwa – wszelkie naprawy, serwisy, wymiany oraz ubezpieczenia leżą po stronie wynajmodawcy. Sprzedaż pojazdu po zakończonej umowie również nie jest problemem użytkownika, co dla wielu osób jest dużym atutem. Z kolei niejednokrotnie w umowach zawarte są zapisy dot. limitu kilometrów, a każdy dodatkowy kilometr może być obciążony dodatkową opłatą. Jeżeli po wygaśnięciu kontraktu samochód będzie posiadał ślady użytkowania znacząco wpływające na jego wartość, to wynajmującemu również może przyjść za to zapłacić. Wysokość raty wynajmu zależna jest m. in. od wybranej marki oraz modelu pojazdu, zadeklarowanego rocznego przebiegu oraz ilości i rodzaju obligatoryjnych usług dodatkowych doliczonych do raty.

Leasing zapewnia nieporównywalnie większą swobodę w eksploatacji samochodu. Leasingobiorca użytkuje pojazdem jak właściciel – nie dotyczą go żadne limity kilometrów, ani obostrzenia dot. śladów zużycia auta. Jednak bycie właścicielem pojazdu to także obowiązek napraw, ubezpieczenia, wymiany opon, czy serwisowania auta. W przypadku leasingu wszelkie wydatki związane z eksploatacją ponosi leasingobiorca, a sama umowa leasingowa obejmuje jedynie 'gołe' finansowanie. Obowiązkowa wpłata wstępna także dużym atutem, zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają działalność, gdyż mogą starać się o otrzymanie leasingu w uproszczonych procedurach. Dodatkowo same koszty finansowe również mogą być niższe niż w przypadku wynajmu długoterminowego.

Bilans wyborów

W telegraficznym skrócie leasing to wyższe raty miesięczne oraz stosunkowo niska, wręcz symboliczna cena wykupu, natomiast najem długoterminowy to niskie raty miesięczne i wysoka cena wykupu pojazdu. Co jeśli wynajmujący będzie chciał jednak wykupić auto? Co jeśli przekroczy limit kilometrów lub znacząco obniży wartość pojazdu? Trudno jednoznacznie stwierdzić, która z form finansowania jest korzystniejsza i czy którakolwiek z nich jest w stanie wyprzeć z rynku drugą. Wszystko zależy od potrzeb danego przedsiębiorcy lub klienta indywidualnego. Dla jednej osoby najważniejsza może być elastyczność, dla kogoś innego – niskie koszty lub krótki czas oczekiwania na decyzję oraz ograniczenie formalności do minimum. Przy wyborze odpowiedniej formy dla siebie należy dobrze określić swoje priorytety, a podjęcie decyzji będzie dużo prostsze.


Udostępnij:
Tagi: leasing wynajem długoterminowy
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.