Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Impact mobility rEVolution 2018

Brak oceny

12-13 września w Katowicach miało miejsce międzynarodowe spotkanie mające nadać nowy wymiar wykorzystaniu nowych technologii w motoryzacji.

impact-mobility-revolution-4.jpg

Impact mobility rEVolution 2018 bo o nim mowa to nietuzinkowe bo największe tego typu wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej w skład którego wchodziły konferencje, panele dyskusyjne, warsztaty oraz strefa EXPO. Miejsce to połączyło ekspertów z branży motoryzacyjnej i transportowej z nowoczesnymi firmami technologicznymi.

Przyszłość to ogniwa wodorowe

Wśród bardzo ciekawych zagadnień omawianych przez speakerów IMR2018 był poruszony między innymi temat alternatywnych paliw wodorowych. Jako, że wodór jest najbardziej rozpowszechnionym z pośród wszystkich pierwiastków występujących na ziemi i można go pozyskać kilkoma metodami wydobycia, omawiano zastosowanie ogniw wodorowych w transporcie publicznym. Temat niezwykle istotny w kontekście wyczerpujących się złóż ropy naftowej.

HUBy transportowe

Kolejnym interesującym tematem była rozmowa w kontekście wykorzystania połączonych systemów opartych na wykorzystaniu różnych rodzajów transportu. Hub’y transportowe to przyszłość. Są to miejsca gdzie przeplatają się wzajemnie transport kolejowy, lotniczy, drogowy. Pozwoli to na zsynchronizowanie wszystkich połączeń. Transport ładunków będzie bardziej wydajny oraz ekonomiczny, natomiast pasażerowie zyskają znacznie na wygodzie, szybkości połączenia oraz bezpieczeństwie niezależnie od rodzaju transportu, który wybiorą. W przyszłości Huby mają również spełniać funkcje rozrywkowe, oraz centrów społeczno-kulturowych.

Od własności do wynajmu

Niewątpliwym smaczkiem było wystąpienie Daniela Trzaskowskiego z Volkswagen Financial Services. Mówił on o zmieniającym się trendzie w użytkowaniu pojazdów. Coraz więcej osób i firm odchodzi od dotychczasowej formy własności pojazdów na rzecz car sharingu oraz wynajmu średnio i długoterminowego.

Pojawienie się EV wymusza zmiany

Z ramienia SDCM, czyli Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych wystąpił Bogumił Papierniok wice prezes zarządu Moto-Profil. Wziął on udział w panelu dyskusyjnym poświęconym zmianom, które zaszły w motoryzacji dzięki pojawieniu się pojazdów EV.

rEVolution behind the curtain_001.jpg

W jego opinii, transport jeszcze przez wiele lat będzie opierał się głównie na jednostkach napędzanych wysokoprężnym dieslem, związane jest to z problematycznym ładowaniem baterii i ograniczeniami związanymi z bardzo małą ilością stacji ładowania. Elektromobilność jak najbardziej rozwinie się np. w centrach miast w których ograniczenia związane z pojemnością baterii nie będą miały znacznego wpływu na komfort użytkowania pojazdu. Jego zdaniem elektryfikacja w branży motoryzacyjnej nie jest drogą do globalnego ograniczenia emisji CO2. Przed nami lata w których musimy się skupić na innych, równoległych do postępu elektomobilności, działaniach mających na celu pozbycie się smogu, którego główną przyczynę zobaczymy wkrótce w postaci dymu z niskiej emisji domowej.

Strefa EXPO

W strefie EXPO uczestnicy mogli doświadczyć gotowych już rozwiązań oraz zastosowań technologii elektromobilnej w motoryzacji. Można było zobaczyć pojazdy EV, hybrydy typu plug-in.

CarScanner

Ogromnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyło się stanowisko In-motion Labs. Krakowski start-up prezentował innowacyjny scanner, który sporządza precyzyjną dokumentację karoserii pojazdów.

Dzięki testom wykonywanym na samochodzie użyczonym przez markę ProfiAuto, goście IMR2018 mogli przekonać się na własne oczy jak działa car scanner. W ciągu 120 sekund urządzenie jest w stanie zeskanować całą powierzchnię karoseryjną i sporządzić odpowiednią dokumentację.

impact-mobility-revolution-3.jpg

To co wyróżnia to urządzenie to bardzo szerokie zastosowanie, od serwisów samochodowych po wypożyczalnie pojazdów. Istotna jest również sama technologia przesyłania zebranych danych, która dzięki zastosowaniu technologii blockchain uniemożliwia jakąkolwiek manipulację danymi. Dzięki temu zapisowi dane są upubliczniane ale dostępne w ramach prawa dostępu tylko określonemu użytkownikowi, który może je przejrzeć i zweryfikować z zapisem historycznym.


Udostępnij:
Tagi: impact mobility revolution
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.