Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

iXAR - elektryczny mikrosamochód z Nysy

Brak oceny

Elektryczne auta pojawiają się jeden za drugim, a najwięksi gracze prześcigają się w zaawansowaniu swoich propozycji. W Polsce również można znaleźć projekty, które chcą się wpisać w dominujący obecnie w branży motoryzacyjnej trend elektromobilności.

ixar-elektryczny-samochod-z-nysy-1.jpg

Mikrosamochód z Nysy

iXAR to projekt, którego pomysłodawcą jest firma Dytko Proto Cars. Jest to pierwsze auto elektryczne w dorobku firmy, która na swoim koncie ma szeroka gamę samochodów prototypowych jednak w nieco innym stylu. Do tej pory przedsiębiorstwo tworzyło rajdowe bolidy o interesującej specyfikacji. Firma twierdzi, że to właśnie doświadczenie, które zespół nabył podczas konstruowania tego typu pojazdów, pozwoliło im z powodzeniem stworzyć prototyp auta elektrycznego.

Droga ku homologacji

Według wstępnych szacunków firmy pojazd będzie kosztował ok. 40 000 zł. Auto będzie posiadało niewielką baterię, co spowoduje, że jego zasięg nie będzie większy niż 40 km. Jest to wymóg homologacji jako mikrosamochód, gdyż takie auto nie może być napędzane silnikiem o większej mocy niż 15 kW i nie może przekraczać masy 450 kg. Mikrosamochód może być prowadzony przez osoby od 16. roku życia – jedynym warunkiem jest posiadanie prawo jazdy kategorii B1.

ixar-elektryczny-samochod-z-nysy-2.jpg

Stopień zaawansowania

Obecnie iXAR jest w połowie drogi do wyjechania na polskie ulice. Do końca roku mają zostać przeprowadzone wszystkie, niezbędne czynności, które pozwolą uzyskać status auta homologowanego. Następnie możliwe będzie wejście modelu do seryjnej produkcji. Na szczęście już teraz, dzięki zielonym tablicom, przedprototyp może dokonywać pierwszych testów na ulicy. Ten bezemisyjny mikrosamochód zostanie zaprezentowany w marcu na targach Poznań Motor Show 2020.


Udostępnij:
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.