Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Jaguar I-Pace – konkurencja bezkonkurencyjnej Tesli?

Brak oceny

Przez lata Tesla królowała na rynku samochodów elektrycznych. Oczywiście pojawiały się inne modele, jak choćby BMW i3, czy Nissan Leaf, jednak auta te, z powodu stosunkowo krótkiego zasięgu, przeznaczone są bardziej do jazdy miejskiej lub na niewielkie dystanse. Jedynie model firmy Elona Muska zapewniał możliwość długich przejazdów. Jednak ma się to zmienić! Na rynek samochodowy pewnym krokiem wkroczył Jaguar I-Pace – pierwszy w pełni elektryczny model brytyjskiej marki.

jaguar-i-pace-1.jpg

Duża niespodzianka

Jaguar I-Pace to sporych rozmiarów auto wyposażone w dwa silniki elektryczne. Bak z paliwem został zastąpiony akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 90kWh. Całość została zamknięta w nadwoziu typu crossover. Płynna i dynamiczna sylwetka z charakterystycznie mocno nachyloną przednią szybą zachwyci nie tylko zagorzałych fanów kociaka. Brytyjski koncern deklaruje moc silników na poziomie nieco ponad 400 KM (blisko 700 Nm) oraz przyśpieszenie do 100 km/h w zaledwie 4,8 s. Jaki zasięg oferuje najnowszy model brytyjskiej marki? Ponad 480 km. Ładowanie również jest jedną z mocniejszych stron nowego Jaguara. W przypadku wykorzystania szybkich ładowarek możemy osiągnąć 80% naładowania już w ciągu 40 min, natomiast wystarczy tylko kwadrans, aby móc przejechać trasę o długości 100 km. Dedykowana ładowarka 7kM naładuje auto w ciągu 10 godzin.

Przyjemność podczas jazdy

Wnętrze elektrycznego Jaguara wyglądem przypomina normalny, klasyczny samochód - w odróżnieniu od Tesli, gdzie można zauważyć tylko fotel, kierownicę i sporej wielkości tablet. Jaguarem w komfortowych warunkach mogą podróżować cztery osoby. Auto jest ciche, a jego prowadzenie to sama przyjmeność.

jaguar-i-pace-2.jpg

Konkurent Tesli

Brytyjski koncern nie interesują półśrodki. Jaguar nie stworzył żadnej hybrydy, a od razu wyprodukował jeden z najlepiej zoptymalizowanych modeli aut elektrycznych na całym świecie. Co ciekawe, cała konstrukcja była opracowywana, jako auto elektryczne, co z kolei pozostawiło szerokie pole do popisu dla Iana Calluma – głównego projektanta Jaguara. Czy brytyjski I-Pace strąci z piedestału amerykańską Teslę? Jaguar ma na to spore szanse. Co najważniejsze – model I-Pace dostępny jest także na polskim rynku, czego nie można powiedzieć o 'bezkonkurencyjnej' Tesli.


Udostępnij:
Tagi: jaguar I-pace
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.