Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Kamper - dobry sposób na podróżowanie dla każdego?

Brak oceny

kamper.jpg

Swoboda w trakcie podróży

Karawaning zdobywa coraz większą popularność głównie ze względu na pełną swobodę oraz wolność wyboru. Nie trzeba martwić się o bliskość hotelu, czy innego miejsca noclegowego. Kamperem można pojechać dosłownie wszędzie. W Zachodniej Europie karawaning już od wielu lat jest jedną z najczęściej wybieranych form podróży i trend ten powoli również przybywa do Polski. By jednak wybrać się w podróż kamperem warto wiedzieć, jak dokładnie taki sposób spędzania czasu wygląda.

Prawo jazdy kat. B – czy jest wystarczające?

Zacznijmy od uprawień. W znacznej większości prawo jazdy kat. B jest w zupełności wystarczające do prowadzenia kampera, czy samochodu z przyczepą (jeżeli łączna waga nie przekracza 3,5 tony). Mimo wszystko coraz częstszą praktyką jest uzupełnianie podstawowych uprawień o kat. B 96. Kategoria ta pozwala na prowadzenie zespołów pojazdów do 4,25 tony. W tym przedziale mieści się przeważająca większość kamperów. Jeżeli chcesz wynająć kampera na niezapomniane wakacje z wypożyczalni to raczej nie musisz się martwić o uprawnienia. Znakomita większość właścicieli tego typu miejsc dokłada wszelkich starań by oferować pojazdy do 3,5 tony, jednak jeżeli chciałbyś kupić kamper to warto mieć je na uwadze.

Kamper integralny, czy pół-integralny (na bazie auta dostawczego)? Kupić, czy wypożyczyć?

Masz już uprawnienia, teraz czas na wybór środka transportu. Rynek karawaningowy jest naprawdę bogaty a to, jaki samochód wybierzesz w głównej mierze zależy od budżetu przeznaczonego na ten cel. I to obojętnie, czy wybierzesz kupno, czy wynajem. Zakres cen jest praktycznie nie ograniczony, choć jego skala jest znacznie mniejsza w przypadku wynajmu niż kupna. Kamper integralny to samochód, który od początku projektowany był z myślą o karawaningu. Są one lepiej wyposażone i bardziej dostosowane do bycia 'domem na kółkach'. Są one także odpowiednio droższe niż samochody kampingowe na bazie auta dostawczego, zarówno w wypożyczalni, jak i u dealera. To, czy warto kupić kampera (nawet używanego) zależy od tego, jak często chciałbyś go wykorzystywać w ciągu roku. Jeżeli nabywasz go z myślą o użyciu raz w roku to być może lepszą opcją będzie wynajem. Jeżeli natomiast z karawaningu chcesz zrobić swój sposób na życie i Twój portfel Ci na to pozwala to zdecydowanie powinieneś wybrać kupno. Używane kampery można znaleźć już nawet za 30 000 zł, nowe natomiast to koszt min. 150 000 zł. Zupełnie inną półkę cenową stanowią słynne amerykańskie RV, których ceny zaczynają się od 1 000 000 zł.

Jak jeździć?

Masz już uprawnienia, masz pojazd i chcesz ruszyć w trasę. Warto pamiętać, że stosując się do polskich przepisów kamperami w terenie zabudowanym można jeździć tak samo szybko, jak samochodem osobowym. Z kolei w strefie zamieszkania nie można przekroczyć prędkości 20 km/h, a na autostradach, drogach ekspresowych lub drogach dwujezdniowych co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 80 km/h. Dodatkowo wszystkie auta powyżej 3,5 tony obowiązuje w Polsce płatność ViaToll – w tym także kamperów o takiej masie. Jeżeli waga kampera nie przekroczy 3,5 tony to na autostradach będzie mógł się poruszać z prędkością 130 km/h, a na drogach ekspresowych – 110 km/h. Jeżeli chcesz wjechać na teren innego kraju to każdorazowo musisz sprawdzić przepisy dla danego państwa.

Gdzie parkować?

Parkowanie to jedna z najważniejszych kwestii i istot karawaningu. Kamper pozwala nam w teorii zatrzymać się dosłownie wszędzie, jednak jak jest w praktyce? Według przepisów Unii Europejskiej jest znaczna różnica między parkowaniem a kempingowaniem. Jest wiele miejsc, gdzie parkowanie jest dozwolone, ale urządzanie kempingu już nie. Jest to istotna kwestia zwłaszcza w przypadku przyczep kampingowych, czy kamperów pół-integralnych, gdzie często trzeba rozłożyć sprzęt (założyć kamping), by móc w pełni korzystać z udogodnień. Czasem jedynym miejscem w okolicy, na którym będziesz mógł się zatrzymać będzie tradycyjny kamping. Kategorycznie zabronione jest parkowanie kamperów w ścisłym centrum miast. Każde państwo ma jednak również własne przepisy, więc warto każdorazowo je sprawdzić (zupełnie jak w przypadku dopuszczalnych prędkości), by nie narazić się na nieprzyjemności.

Karawaning – dla kogo?

Na koniec warto odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule – dla kogo jest karawaning? Jeżeli głównym celem Twojej podróży jest chęć obcowania z przyrodą, możliwość dotarcia nawet w najbardziej odległe miejsca,cenisz sobie swobodę i wolność, a jednocześnie jesteś w stanie zaakceptować pewne niedogodności, jak problemy z kąpielą, przygotowywaniem posiłków, czy parkowaniem to kamper zdecydowanie jest dla Ciebie. Jeżeli jednak czytając powyższy opis, choć przez chwilę pomyślałeś, że nie jest to dla Ciebie, a wakacje lubisz spędzać przy basenie, w pokoju hotelowym lub na zwiedzaniu miast to zdecydowanie pozostań przy tej formie odpoczynku. Niezależnie od tego, czy obecnie jest to trudniejsza do zrealizowania opcja. Warto poczekać i spędzić dokładnie takie wakacje, jak lubisz.
 


Udostępnij:
Tagi: wakacje koronawirus kamper podróżowanie opcja
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.