Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Moda na SUVy – tymczasowy trend, czy stały kierunek zmian?

Brak oceny

SUV, czyli Sport Utility Vehicle łączy cechy pojazdu osobowego i terenowego. Ten typ auta ma gwarantować wyższy komfort jazdy niż samochód terenowy i posiadać lepsze właściwości terenowe niż samochód osobowy. Od kilku lat auta te sprzedają się na całym świecie jak świeże bułeczki i cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Na czym polega ich fenomen?

Moda na SUV'y - Dacia Duster

Zza wielkiej wody

Moda na SUVy jest w gruncie rzeczy odzwierciedleniem zmian zachodzących w motoryzacji w dzisiejszych czasach. Do Europy SUVy przypłynęły zza oceanu. Już ponad 20 lat temu w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się ogromny wzrost sprzedaży samochodów w nadwoziu SUV. Ich udział w ogólnej wartości sprzedanych aut osobowych wynosi ponad 40% i wciąż rośnie. Polityka największych koncernów samochodowych takich, jak Ford, czy Fiat Chrysler Automobiles ulega zmianie. Ich fabryki zlokalizowane w Stanach Zjednoczonych będą produkować niemalże wyłącznie SUVy, natomiast auta osobowe innych segmentów będą stanowić jedynie niewielki procent całkowitej produkcji.

Rozszerzona oferta

Obecnie każdy liczący się na rynku koncern samochodowy posiada w swojej ofercie SUVa. Nawet marki, które do tej pory nie były kojarzone z tego typu nadwoziem lub wręcz zaprzeczały uruchomieniu kiedykolwiek tego typu produkcji m.in. Bentley, Maserati, Rolls-Royce, Aston Martin, Ferrari, czy Lamborghini.

Moda na SUV'y

Naturalne środowisko

Początkowo SUVy reklamowane były jako doskonałe auta rekreacyjne, które świetnie sprawdzą się nie tylko w miejskiej, ale i prawdziwej dżungli. Dziś zdecydowana większość tego typu samochodów użytkowana jest jako auto na co dzień, a dla ich właścicieli właściwości terenowe, czy napęd 4×4 nie są kwestią kluczową. O wiele większą wagę przykładają do atrakcyjnego wyglądu, przestronności kabiny, komfortu i poczucia bezpieczeństwa oraz przyzwoitej mocy silnika. Nic dziwnego, że obecnie największą popularnością cieszą się modele o średnich gabarytach.

Rosnąca tendencja

Kierowcy coraz częściej wybierają SUVy i crossovery ze względu na ich uniwersalność. Nie da się zaprzeczyć, że jest to jedna z największych zalet aut tego typu. Wysoka pozycja za kierownicą daje poczucie bezpieczeństwa, dużo więcej przestrzeni nad głową oraz więcej miejsca na nogi znacznie podnosi komfort jazdy, a większy prześwit pozwala bez problemu poradzić sobie z elementami infrastruktury stworzonej przez człowieka.

Moda na SUV'y - BMW

Jednak SUVy to nie tylko zalety. Wyższe nadwozie to także znaczne pogorszenie właściwości jezdnych w porównaniu z niższymi samochodami. Umiejscowienie środka ciężkości na wyższej wysokości powoduje mocniejsze przechylenia podczas jazdy. Masywna konstrukcja to także większe opory powietrza, co przekłada się na wyższe spalanie. SUVy są też droższe niż auta innych segmentów.

Kierunek zmian

SUVy mają swoich zwolenników i przeciwników. Statystyki jednak jasno pokazują, że popularność tego typu samochodów rośnie z roku na rok i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych latach ten trend uległ zmianie.


Udostępnij:
Tagi: SUV BMW Dacia
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.