Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Motoryzacja przyszłości - innowacyjna wizja Toyoty

Brak oceny

Toyota to obecnie jedna z najbardziej idących do przodu marek w zakresie innowacji. Zobacz, jak wygląda motoryzacja przyszłości według japońskiego producenta.

Motoryzacja przyszłości - innowacyjna wizja Toyoty

Toyota i Lexus - ku przyszłości

Wiele mówi się o tym, że nawet w ciągu zaledwie kilku dziesięcioleci na ulicach pojawią się środki transportu, które będą sterowane przez sztuczną inteligencję. Co więcej, AI będzie w stanie rozpoznawać nawet głosy potencjalnych pasażerów, dzięki czemu bez problemu będzie można nie tylko określić trasę i punkt końcowy podróży, ale także najbardziej odpowiednie warunki wewnątrz pojazdu np. nawiew, czy temperaturę. Samoistne parkowanie przy tym to będzie zupełna norma. Póki co wiele przedsiębiorstw motoryzacyjnych stara się znaleźć idealny pomost między przyszłością a teraźniejszością. Władze japońskiego koncernu nie mają wątpliwości, że przyszłością motoryzacji jest elektryfikacja, paliwa alternatywne oraz pełna autonomia.

Pełna elektryfikacja i hybrydy plug-in

W gamie modelowej Toyoty już dziś można znaleźć wiele niezwykle interesujących modeli. Warto wspomnieć m.in. Lexusa UX 300E, który wjedzie na drogi w 2020 roku. Ten crossover może namieszać na rynku miejskich SUVów. Model jest bezemisyjny, dopuszcza do przejechania około 300 kilometrów na jednym ładowaniu, a dodatkowo posiada szereg systemów, które pozwalają m.in. zapewnić optymalną pracę układu zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach, a także sprawdzić zasięg i czas ładowania oraz zdalnie ustawić klimatyzację.

Do jednych z najciekawszych modeli Toyoty, które mogą być traktowane jako pojazdy przyszłości jest RAV4 Hybrid Plug-In. Sam model RAV4 już od ponad 25 lat cieszy się niesłabnącą popularnością, głównie ze względu na niezawodność i wszechstronny charakter. Obecna generacja RAV4 jest najmocniejszą i najbardziej oszczędną wersją tego jednego z najlepiej sprzedających się samochodów świata. RAV4 Hybrid Plug-In przyspiesza do 100 km/h w zaledwie 6,2 sekundy. W pełni elektrycznym trybie auto pozwala osiągnąć prędkość nawet 135 km/h. Na jednym ładowaniu auto może przejechać realnie do 50 km. Wielką dumą Japończyków jest fakt, że Toyota RAV4 jest w stanie dostarczyć o 20 proc. większy zasięg z 1 kWh energii elektrycznej niż konkurencyjne układy. Dodatkowo emituje tylko 29 g CO2/km. Do sprzedaży samochód trafi w II poł. 2020 roku.

Toyota Mirai

Technologia wodorowa

Toyota Mirai to pierwszy samochód wodorowy marki. Jest on w pełni bezemisyjny, a na jednym tankowaniu, które trwa kilka minut, może przejechać nawet 500 km. Obecnie na rynku znajduje się ponad 10 000 egzemplarzy tego unikatowego modelu. Druga generacja samochodu wyposażona została w trzy zbiorniki wodoru, a jej dużym atutem jest także o wiele bardziej atrakcyjny wygląd w porównaniu do poprzedniej wersji. Mirai 2 ma się pojawić na rynku pod koniec 2020 roku i początkowo dostępny będzie tylko w kraju produkcji, na terenie Stanów Zjednoczonych oraz w Europie.


Udostępnij:
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.