Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Samochody autonomiczne – marzenia, czy rzeczywistość?

Brak oceny

Samochody autonomiczne mogą całkowicie zmienić system przemieszczania się po miastach. Ich pojawienie się na rynku może stanowić rozwiązanie wielu problemów kategorii mobilności, którym czoło obecnie stawiają największe metropolie. Czy to możliwe, że już za 15 lat ludzkość zapomni, że samochody kiedykolwiek prowadzone były przez kierowców?

Samochody autonomiczne

Poziomy autonomiczności samochodów

Samochód w pełni autonomiczny pozostaje póki co w sferze marzeń, jednak już dziś na rynku występują pojazdy, które potrafią wyręczyć kierowców w wielu sytuacjach. SAE International przygotował 6 stopniową skalę autonomiczności, która pozwala potencjalnemu nabywcy sprawdzić, jakie funkcje autonomicznej jazdy oferuje wybrany przez niego model.

 • Poziom 0 – brak autonomiczności – kierowca odpowiada za wszystkie aspekty kierowania pojazdem
 • Poziom 1 – jazda ze wsparciem – kierowca wspomagany jest przez pewne elementy autonomiczne (np. tempomat)
 • Poziom 2 – jazda częściowo zautomatyzowana – kierowca może przekazać w określonych sytuacjach prowadzenie pojazdu dla systemu (asystent pasa ruchu, aktywny tempomat, asystent jazdy w korku)
 • Poziom 3 – jazda wysoce zautomatyzowana – system w określonych warunkach jazdy (np. jazda na autostradzie) kontroluje wszystkie jej aspekty – kierowca musi przejąć kontrolę nad pojazdem w przypadku poinformowania o zagrożeniu
 • Poziom 4 – jazda w pełni zautomatyzowana – system kontroluje wszystkie aspekty jazdy oraz może komunikować się z innymi pojazdami – kierowca nie musi obserwować ruchu na drodze
 • Poziom 5 – jazda autonomiczna – system przejmuje całkowite prowadzenie pojazdu (brak kierowcy)

Pełną autonomiczność pojazdu może zagwarantować szereg nowoczesnych technologii m.in.:

 • system nawigacji satelitarnej
 • lidary (Light Detection and Ranging)
 • radary
 • czujniki ultradźwiękowe
 • czujniki obrazu (szereg kamer)

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele aut na 1. i 2. poziomie autonomiczności. Audi A8 jest pierwszą limuzyną posiadającą 3. poziom autonomiczności. W 2022 roku na rynku ma się pojawić Volkswagen I.D. Vizzion z 4. poziomem autonomiczności. Audi Aicon ma być pierwszym samochodem w pełni autonomicznym niemieckiego producenta.

Audi Aicon - samochód autonomiczny

Mobilność dla każdego

Wśród największych zalet samochodów autonomicznych, obok wzrostu bezpieczeństwa, wymienia się wzrost mobilności osób, które nie mogą lub nie potrafią prowadzić pojazdów. Do tej grupy należy m.in. młodzież, osoby niepełnosprawne, czy osoby starsze. Samochód autonomiczny będzie mógł zabrać pasażera z dowolnego miejsca i dostarczyć pod wskazany adres. Będzie to spore ułatwienie np. dla matek z małymi dziećmi, które nie będą musiały pokonywać m.in. barier architektonicznych. Zmniejszy się także zapotrzebowanie na miejsca parkingowe oraz poziom hałasu i emisji spalin.

Samochód autonomiczny - wnętrze

Zasady etyczne

Pojawienie się na rynku samochodów autonomicznych rodzi pytania dot. zasad etycznych zaprogramowanego systemu. Odpowiedź na pytania jest prostsza, niż się wydaje. Człowiek za kierownicą odpowiada za niemal 99% wypadków drogowych. W przypadku, kiedy to system będzie kontrolował prędkość i dostosowywał ją do panujących warunków atmosferycznych, upewniał się o przysługującym pierwszeństwu oraz eliminował 'martwe pole', ruch drogowy będzie dużo bezpieczniejszy i dla kierowców i dla innych jego uczestników. System się nie zagapi, a dodatkowo w wielu sytuacjach szybciej i lepiej zareaguje. Jeżeli dodać możliwość komunikowania się z innymi pojazdami na drodze (nad czym również pracują inżynierowie), bezpieczeństwo na drodze będzie tak wysokie, jak nigdy dotąd. Samochody w pełni autonomiczne to wciąż sfera marzeń, jednak rzeczywistość jest coraz bliżej.

/źródło zdjęcia: youtube.com/


Udostępnij:
Tagi: samochód autonomiczny przyszłość tech moto technologia
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.