Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Triggo - pierwszy polski samochód elektryczny rozpoczął testy drogowe

Brak oceny

W maju rozpoczęły się testy drogowe pierwszego polskiego samochodu elektrycznego. Jest to kolejny etap rozwoju Triggo, którego głównym celem jest zawojowanie polskiego car sharingu. Zobacz, jak prezentuje się ten innowacyjny pojazd!

triggo-polski-samochod-elektryczny.jpg

Innowacyjna marka

Triggo to polska spółka, która prężnie pracuje nad chronionym globalnymi patentami miejskim pojazdem elektrycznym. Jego głównym przeznaczeniem mają być usługi współdzielonego transportu car sharing oraz robo taxi. Testy drogowe mogły zostać rozpoczęte, gdyż pojazd otrzymał polisę ubezpieczeniową OC oraz uzyskał niezbędne dopuszczenie do ruchu. Firma zapowiada, że w ciągu najbliższych miesięcy ukończy 1. serię pilotażową pojazdów, która składa się z 9 aut, a już w 2020 roku ma ruszyć produkcja komercyjna. Testy są niezbędne, aby dalej ulepszać i dopracowywać konstrukcję pojazdu.

Wyniki pierwszych testów

Wnioski nasuwające się z pierwszych jazd są obiecujące i zadowalające dla Spółki. Zgodnie z oczekiwaniami i założeniami konstrukcyjnymi pojazd doskonale odnajduje się w niezwykle wymagającym środowisku miejskim. Triggo wykazuje wysokie predyspozycje do sprawnego poruszania się w korkach ulicznych oraz bez problemu radzi sobie nawet, gdy dostępne są tylko niewielkie miejsca do zaparkowania. Pomimo niewielkich rozmiarów pojazd znakomicie trzyma się drogi przy każdej prędkości. Jest to zasługa opatentowanej technologii zmiennej geometrii podwozia. Podwozie dostosowuje się do jednego z dwóch trybów pracy – manewrowego lub drogowego. W trybie manewrowym (do prędkości 25 km/h) składa się ono do szerokości zaledwie 86 cm. W trybie drogowym (prędkość powyżej 25 km/h), gdzie potrzebna jest większa stabilność, rozstaw przedniej osi rozkłada się do szerokości 150 cm. Należy pamiętać, że prędkość maksymalna Triggo to 90 km/h.

triggo-polska-marka.jpg

Nie tylko polski rynek

Co ciekawe, firma stara się o patent w Indiach. Otrzymanie ochrony patentowej na drugim pod względem liczebności ludności rynku na świecie może rozszerzyć obszar wyłączności, na którym zależy władzom firmy. Dodatkowo Triggo doskonale wpasowuje się w panujący trend elektromobilności oraz z roku na rok większe zainteresowanie pojazdami elektrycznymi nie tylko na świecie, ale także w Polsce. Niektóre badania dowodzą, że w przeciągu najbliższych 20 lat nawet połowa aut poruszających się po kuli ziemskiej ma posiadać napęd elektryczny. Na ciągle wzrastającą popularność pojazdów napędzanych napędami niekonwencjonalnymi wpływa w głównej mierze niska szkodliwość dla środowiska naturalnego, niepohamowany rozwój technologii i infrastruktury oraz spore wsparcie ze strony rządów. Ponadto w przyszłości firma planuje wprowadzić coraz większą autonomizację pojazdu.

Laureat nagród

Projekt Triggo w świadomości polskiego rynku motoryzacyjnego funkcjonuje od niemal dekady, a firma często jest nagradzana za swoje innowacyjne dążenia. Ostatnio Triggo zostało laureatem konkursu 'Polski Produkt Przyszłości'.


Udostępnij:
Tagi: samochód triggo elektryczny
Karol Włodarski

Redaktor prowadzący dobraflota.pl, prywatnie uwielbia ciężkie brzmienie gitarowych riffów, miłośnik nowych technologii z naciskiem na ich wykorzystanie w motoryzacji, od lat zbiera doświadczenie w branży automotive.